Bahçeli Ergenekon için 'insani ölçü'yü hatırlattı

Bahçeli Ergenekon için 'insani ölçü'yü hatırlattı
Bahçeli Ergenekon için 'insani ölçü'yü hatırlattı

MHPlideri Bahçeli Ermenistan konusunda hükümeti ?ihanet?le suçladı.

İktidarın, adaleti baskı unsuru olarak kullandığı endişesi olduğunu söyleyen Bahçeli, 'Masum olabilecek insanları incitmeyin' dedi

ANKARA - MHP lideri Devlet Bahçeli, Ergenekon operasyonlarına ilk kez sert tepki gösterdi: “Beklentimiz, suç ve suçluyu tasnif ederken masum olabilecek insanların haysiyetlerini incitecek davranışlardan uzak durulması, insani ölçülerin dikkate alınmasıdır” dedi. Bahçeli, şu mesajları verdi: 

Herkes adalete güvenmeli: Hukukun siyasi amaçlara alet edildiği, adaletin siyasi iktidar tarafından korku, baskı ve yıldırma silahı olarak kullanıldığına dair endişeler toplumumuzda giderek yaygınlaşmaktadır. Herkes Türk adaletine güvenmelidir. Ancak, bu süreçlerin zamana yayılarak sürekli gündemde tutulmaması, adil yargılama ilkesine uygun olarak bir an önce tamamlanması da toplumsal güven ve huzur açısından büyük önem taşır.
İnsani ölçüler dikkate alınsın: Beklentimiz, suç ve suçluyu tasnif ederken masum olabilecek insanların haysiyetlerini incitecek davranışlardan uzak durulması, adli uygulamaların hukuka uygun ve ancak insani ölçüleri de dikkate almasıdır.
İhanete hız verdiler: Türkiye, Başbakan Erdoğan’ın ruh halini kendi ağzından tam anlamıyla yansıtan ‘kuzu kuzu yaptırırlar’ anlayışıyla taviz üstüne tavizler vererek, tam bir boyun eğmişlik hali maalesef diplomasiye ve dış politikaya hâkim olmuştur. Bugün dış dayatmaların toplumda neden olacağı tepkileri asgariye indirmek ve iç kamuoyunu yönlendirmek için Erbil, Brüksel, Washington ve Erivan lobileri hükümetle tam bir işbirliğiyle ihanete hız vermişlerdir.
İlk adımı Ermenistan atmalı: Dar bir alana sıkışmış Ermenistan’ın Türkiye ile olan sınırın açılması halinde bundan en çok yararlanacak taraf elbette ki Ermenistan’dır. Bu itibarla, aramızdaki sorunların çözülmesi noktasında atılacak ilk adımların ondan beklenilmesi hem gerçekçi, hem olması gereken bir yaklaşımdır. Ancak AKP şartları tersine çevirmiş, bizi ilk adımı atmaya mecbur etmiştir.
Kırmızı çizgiler silindi: Türkiye’nin bölgemizdeki stratejik duruş ve tutumunu tanımlayan ‘Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ çöpe atılmış, Türkiye’nin bütün kırmızı çizgileri hükümet eliyle birer birer silinmeye başlanmıştır. 

Haberal’a destek
MHP, Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan Prof. Mehmet Haberal’a sahip çıktı. MHP Genel Başkanyardımcısı Metin Çobanoğlu, Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı ile Muğla Milletvekili Metin Ergun önceki akşam Haberal’in gözaltında tutulduğu İstanbul’a gitti. (Radikal)