Bahçeli karşı lobi yapacak

Ermeni soykırımı iddilarını çürütmek
amacıyla, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında bir kurul oluşturuldu.

ANKARA - Ermeni soykırımı iddilarını çürütmek
amacıyla, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli başkanlığında bir kurul oluşturuldu.
Ecevit'in imzasıyla yayımlanan gizli genelgeyle oluşturulan Kurul'da Bahçeli'nin yanı sıra, Tanıtma Fonu Genel Sekretervekili Satılmış Uzun, Atatürk Kültür ve Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sadık Tural ve Devlet Arşivleri Genel Müdürü Yusuf Sarınay da yer alıyor.
Kurul ile uluslararası kamuoyundaki Ermeni soykırım iddialarına karşı lobi faaliyeti yürütülerek Ermeni iddiaları çürütülecek. Bu amaçla Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nün arşivleri de kullanılacak.
Öte yandan Rotary 2420. Bölge Guvernörlüğü'nce Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen ' Türkiye ile İlgili Peşin Hükümlerin Kaynakları ve Milli Meselelere; Özellikle Ermeni Sorununa Yansımaları' adlı konferansta konuşan ABD'li Prof. Dr. McCarthy, Türkiye' nin Ermenilere soykırım uygulamadığını, Fransız Parlamentosu ve ABD Kongresi'nin bu yöndeki girişim ve kararlarının yanlış olduğunu kaydetti. McCarthy, "Türkler, Ermenilere soykırım uygulamamıştır. Politikacılar yanlış düşünüyor. Bunun nedeni, peşin hükümdür" dedi. (Radikal/aa)