Bahçeli: Propaganda için saldırıyorlar

Bahçeli: Propaganda için saldırıyorlar
Bahçeli: Propaganda için saldırıyorlar

Devletin zirvesinin buluştuğu resepsiyonda ana konu ?Kürt açılımı?ydı. FOTOĞRAF: BEHZAT MİSER

Baykal: Bu Saldırı doğal karşılanamaz Bahçeli: Açılım terör örgütüne cesaret veriyor, saldırılar artar
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Merkez Orduevi’nde verdiği resepsiyona, Şemdinli’de şehit olan askerlerin haberi gölge düşürdü. 4 bin davetlinin olduğu resepsiyona yaklaşık 3 bin 500 kişi katıldı. Şehit olan askerlerin haberiyle gün boyu süren kutlamalardaki coşku, resepsiyonda yerini hüzne bıraktı. Komutanlar, resepsiyon sırasında üzüntülerini dile getirirken, şehitlere saygı olarak verilmesi planlanan konser de iptal edildi. Resepsiyondan notlar şöyle:
* Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “HSYK’nın yapısının değiştirilmesi yargı bağımsızlığına aykırıdır” dedi. “HSYK’nın yapısı değişmeli mi?” diye sorulan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da “Sıkıntılar gözüküyor. Yargı reformu yapılacaksa bunun içine girmeli” dedi.
Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Demokratik açılım için randevu talebinin gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya, “Başbakan’ı reddetmek istemem ama Türkiye’ye zarar vereceğini net bir şekilde bildiğim birşeyi de kabul etmem” karşılığını verdi. Baykal, Kürt açılımıyla ilgili olarak da “PKK silah bırakmasa da olur diyenler, bir daha değerlendirme yapmalı. Böyle bir saldırıyı doğal karşılamak diye birşey olamaz” diye konuştu.

* 20 Eylül’de BM Genel Kurulu toplantısına katılmak için ABD’ye gideceğini söyleyen Erdoğan, G20 Pittsburgh Zirvesi’ne katılacağını söyledi. Erdoğan, ABD gezisinde Obama ile dörtlü zirveye katılacağını anlattı.

* İstanbul’da tartışma yaratan  köprüye ilişkin sorular üzerine Erdoğan, güzergâhın yıl sonuna doğru kesinleşeceğini söyledi.

* MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerin Şemdinli’deki saldırıyla ilgili soruları üzerine  “Hükümetin politikaları terör örgütünü cesaretlendiriyor. Terör örgütü, propaganda için bu tür saldırılarını sürdürecektir diye düşünüyorum” dedi.

Yüreğimize taş bastık
* Orgeneral Başbuğ DP lideri Hüsamettin Cindoruk ile sohbet ederken Cindoruk “Kutlamalar buruk oldu” dedi. Başbuğ “Yüreğimize taş basıyoruz diye karşılık verdi. Başbuğ şehit yakınlarıyla sohbet ederken “Zorluklara karşı mücadele azminizi kaybetmeyiniz amacımız acısını hafifletmek” diye konuştu.