Bahçeli ve 2 bin MHP'li, Ani'de namaz kıldı

Bahçeli ve 2 bin MHP'li, Ani'de namaz kıldı
Bahçeli ve 2 bin MHP'li, Ani'de namaz kıldı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün Kars'ta Ani Harabeleri'ndeki Fethiye Camii'nde 2 bin partili ile cuma namazı kıldı. Sultan Alparslan'ın, fetihten 4 gün sonra cuma namazı kıldığı Fethiye Camii'nde, 946 yıl sonra ilk kez cuma namazı kılınırken, geniş güvenlik önlemi alındı.


Mukadder YARDIMCIEL- Nursima ÖZONUR- Kürşat TERCANLI

KARS - Devlet Bahçeli, yanında Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Genel Sekreter Cihan Paçacı, TBMM Başkan Vekili Meral Akşener, milletvekilleri Osman Durmuş, Atilla Kaya ile birlikte bugün saat 10.45’de uçakla Ankara ’dan Kars’a geldi.

Partililerin coşkuyla karşıladığı Bahçeli ve yanındakiler, Fethiye Camii'nde cuma namazı kılmak için kente 42 kilometre uzaklıktaki Ani Harabeleri’ne hareket etti. Ören yeri yakınındaki Ocak Köyü'nde su sorunu olduğu için Bahçeli ve yanındakiler Kars'tan ayrılmadan önce abdest aldı.

Türk bayrağı dalgalandıran Bahçeli'nin konvoyu ilk olarak Subatan İlçesi'nde, Ermeniler tarafından topluca katledilenlerin yattığı şehitliği ziyaret etti. Bahçeli, Ani Harabeleri önünde Osmaniye’den gelen Mehteran Bölüğü marşlar çalarak karşılandı.

Ani Harabeleri’nin bulunduğu Ocaklı Köyü'ne gelişinde Devlet Bahçeli ve yanındakileri 2 bine yakın partili, Osmaniye'den getirilen mehter takımıyla karşıladı. Bahçeli, mehter marşı ve tekbirler arasında Ani Harabeleri’nin bulunduğu bölgeye giriş yaptı. Bahçeli, giriş kapısından Fethiye Camii'ne dönüştürülen katedrale kadar olan 1.5 kilometre yolu yürürken kalabalık zaman zaman izdihama neden oldu. Bahçeli ve yaklaşık 500 kişi içeri girerken, diğer MHP 'liler cuma namazı için dışarıda saf tuttu.

Emekli imam olan MHP’nin Belediye Meclisi üyesi Ferit Yenice’nin kıldırdığı cuma namazında Devlet Bahçeli ön safta yerini aldı. İmamın okuduğu cuma hutbesinde birlik beraberlik mesajları verdi namaz sırasında yağmur başladı. İçeri giremeyenler ise dışarıda yağmur altında namazlarını getirdikleri seccadeler üzerinde kıldı. Bazıları ise yağmur sırasında şemsiye açtı. Yaklaşık 2 bin kişinin büyük kısmı erkeklerden oluşurken, 40 kadar partili kadın ise cuma namazını izlemekle yetindi.

Sultan Alparslan’ın 1064’deki fetihten dört gün sonra cuma namazı kıldığı tarihi mekandaki toplu cuma namazına tanıklık eden Ocaklı Köyü sakinleri, ilk kez böylesine bir kalabalık gördüklerini söyledi. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı cuma namazı için Fethiye Camisi iki gün içinde namaza hazırlandı, yerlere halılar serildi, minber kuruldu, ses tesisatı kuruldu. Ani Harabeleri'ne ve Ocaklı Köyü girişine dev Türk bayrakları asıldı. Cami kapısının sol tarafına Arapça olarak ‘Muhammet’ sağ tarafına ise ‘Allah’ yazıları kondu. Kars’tan tankerlerle abdest alanlar için su getirildi.

BAHÇELİ, HALKA HİTAP ETTİ
Ani Harebeleri'ndeki Fethiye Camii'nde cuma namazını kıldıktan sonra çıkış apısı önünde seçim otobüsünün üzerinde konuşma yapan Devlet Bahçeli, buraya gelenlere teşekkür etti. Bahçeli, Akdamar’da 95 yıl sonra Ermenilerin, Sümela Manastırı'nda 88 yıl sonra da Rumların ibadet etmeleri için Anadolu ’nun fethedilmediğini söyledi. Demokratikleşme adı altında vatanın teslim edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Bahçeli, “Alparslan olur, Süleyman Şah olur, Fatih gibi Bizans zihniyetine son darbeyi indiririz” dedi.

Cuma namazı için gelenlerin, Alperenlerin yiğitliğini, Türk milletinin büyüklüğünü tüm dünyaya haykırdığını kaydeden Bahçeli, “Bayrağa, Türk tarihine sahip çıktığınızı bir daha gösterdiniz. Vatanın sahipsiz olmadığını açıkça ispat ettiniz. Gafillere korku saldınız, eş başkanlara kanmadınız. Türk milletinin gücünü bu milli kararlıkla kanıtladınız” dedi ve teşekkür etti.

Devlet Bahçeli, ecdadın Anadolu'yu adaleti, hakkaniyeti ve insaniyeti hedef alan bir yönetimle vatan yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:“Ecdadımız hiç kimseye kökenini, mezhebini sormadı, dinini merak etmedi. Böyle bir ayrım ve ayrıştırmaya girmedi. Aynı gökyüzü altında aynı vatanda dileyen isteyen birlikte yaşamaya karar vermiş olan herkese itibar etti ve Türk milletinin eşit ve onurlu bir üyesi olarak kabul etti. Sultan Alparsalan’ın 1064 yılında köhnemiş Bizans’ın elinden Ani’yi alması, Türk milletinin Anadolu’da sonsuza kadar yaşaması konusunda atılan en büyük adım olmuştur. Bugün bu muhteşem tarih başarısının hatırasını yadediyoruz. O yüksek ruhun hala var olduğunu, hiçbir gücün sahip olduğumuz tarihi kudretle başa çıkamayacağını duyurmak için toplanmış bulunuyorsunuz.”

“VATANIN HER KARIŞINI AZİZ BİLDİK”
Anadolu'nun yüzyıllarca dünyanın en önemli cazibe merkezi olduğuna dikkat çeken Bahçeli, “Biz Anadoluyu vatanlaştırmak konusunda kimseden icazet almadık, ihaleyle elde etmedik. Bağışla sahip olmadık, kimsenin himmetine müracaat etmedik, aman dilemedik. Kan döktük, can verdik, yetim kaldık, gazi olduk. Bir çakıl taşının dahi pazarlık konusu yapılamayacağını asırlar öncesinden muhataplarına ilan ettik” dedi.

Devlet Bahçeli, vatanın her karışını, her insanını aziz bildiklerini kaydederek, “Üzerimizde hesabı olanlara yüz yıllar boyunca muharebe meydanlarında gerekli dersleri verdik” diye konuştu. Bahçeli, arzularına ulaşamayanların şimdi çağdaşlık, özgürlük ve demokratikleşme adı altında hareket ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz masalarda teslim etmek için Anadolu’yu baştan başa vatan hiç yapmadık. Bin yılda oluşmuş harcı, birileri ayrıştırsın diyerek ve geldiğimiz yere bizi göndermek için sürekli pusuda bekleyenler sırf alkışlasınlar diyerek Anadolu’ya gelmedik. Vatanı fantezi görenlere, küresel dayatmalara rıza gösterenlere Anadolu topraklarında milletimizi dağılmış, ufalanmış olarak görmeyi hayal edenlere, Türk milletinin milli kimliği etrafında toplandığını ve tesadüfen bir araya gelen bir topluluk olmadığı her zaman gösterilmiştir. Üç kıtaya yayılan ve hala hafızalarda olan imparatorluk kudretine, milletleşmenin imkanlarıyla ulaşılmıştır. Yoksa alt kültürlerin etnik grupların işbirliğiyle vucüt bulan bir millet değildir. Bunu bilmeyen göremeyen anlamayan kim varsa bilsin ki karşısında MHP vardır ve sonuna kadar olmaya devam edecektir.”

“BEDELİ NEYSE ÖDERİZ”
Türk milletinin Anadolu’ya ruh verdiğini, namus bellediğini kaydeden Bahçeli, vatanın her köşesinin kefensiz şehitlere emanet edildiğini bildirdi. Şimdiye kadar ayrılığın tanınmadığını, birlik içinde ve kardeşlik duygularıyla asırlarca son yurdunda tek yürek, tek millet olarak fitneye geçit verilmediğini kaydeden Bahçeli, konuşmasını şöyle tamamladı: “İnancım odur ki tarih yine tekerrür edecektir. Dağlarında eşkıya yürüsün, şehirlerde bölücüler meydan okusun, yöneticiler işbirlikçi olsun, diye bu topraklar vatan yapılmadı. Akdamar’da Ermeni kilisesini onararak 95 yıl sonra ibadete açmak, Ortodoks kilisesinin hayallerini 88 yıl sonra Sümela Manastırı'nda ibadet yapmalarını sağlamak için Anadolu fethedilmedi. Aksini düşünenler bilsinler ki, gerekirse yeniden Anadolu’nun fethi için yollara düşeriz. Alparslan oluruz, Süleyman Şah oluruz, Fatih gibi Bizans zihniyetine son darbeyi indiririz. Batı beslemelerine hak ettiği cevabı her zaman veririz. Geldikleri gibi göndeririz, yaptıklarını asla yanlarına bırakmayız. Bedeli neyse öderiz ama asla vatanımızdan vazgeçmeyiz. Ecdadımızın aziz mirasına kem gözle bakana haddini bildiririz. Yüz yıllarca emellerine ulaşamayan Ermeninin, Rumun şimdi mihmandırlığını yapanları ne millet, ne tarih ne de Allah affedecektir. Sultan Alparslan Ani’yi fethettikten sonra camiye çevirmiş, cuma namazı kılmış, Allaha şükretmişti. Bizim de niyetimiz budur. Bu serhat boyundan vatanın içinde bulunduğu kötü gidişatın sonlanması için dua etmektir, milli tepkiyi ortaya koymaktır. Kiliselere ve manastırlara yönelik ilginin buradaki ecdat yadigarı kutsal emanetlere de gösterilmesidir. Ani’nin bir an önce restore edilerek hakettiği fiziki itibara kavuşturulmasını diliyorum.”

MHP Genel başkanı Bahçeli, konuşmasından sonra Ardahan’a hareket etmeden önce Ocak Köyü halkı ile görüştü. İçme suyu sorununu anlatan ve 5 kilometre uzaklıktaki dereden eşekle su taşımaktan yakınan köylülere Bahçeli, sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi.

ANİ HAREBELERİ
KARS’ın Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan ören yeri Ani Harebeleri, Türkiye ve Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batısında bulunuyor. Ani, sınıra sıfır noktada volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir ortaçağ kenti. Ören yeri Anadolu’ya İpek Yolu üzerinden girişte ilk konaklama merkezi olduğundan aynı zamanda bir ticaret merkeziydi. Buradaki antik kentin zenginliği de ticaret merkezi oluşundang eldi. Ören yerinin en eski tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanıyor. (dha)