Bahçeli'den Erdoğan'a: Sen gitme, Bush ayağına gelsin

MHP lideri Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye gitmemesini isteyerek "Dışişleri Bakanları ayağına geliyor. Gitme Amerika’ya. Bush da ayağına gelsin" dedi.

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakanı Erdoğan'ın 5 Kasımda yapacağı ABD Başkanı Bush'la yapacağı görüşme öncesinde Erdoğan'a ABD'ye gitme çağrısı yaparak "Dışişleri Bakanları ayağına geliyor. Gitme Amerika’ya. Bush da ayağına gelsin"dedi.

Numaralı Cumhuriyetçiler'

Parti grubundaki konuşmasına Cumhuriyet'in 84. yıl kutlamalarını şehit haberleri nedeniyle buruk kutladığını belirten Bahçeli özetle şu mesajları verdi :

Son yıllarda sesini yükseltmeye başlayan yeni bir mandacı anlayışın temsilcileri olan numaralı cumhuriyetçiler ile bölücü mihrakların, özgürlük ve çok sesli demokrasi paravanını kullanarak Cumhuriyetimizin kurucu kabullerini tasfiye edebilmek için emel birliği içine girdikleri görülmektedir. İmralı canisi ve yandaşları ile sözde aydınlar ve bazı siyasetçilerin demokratik cumhuriyet önerisinde buluşmalarını bu çerçevede değerlendirmek gerekmektedir.

Sağduyu çağrısı yapın

“Hepimiz Mehmet’iz” diyenlerle gurur duyuyoruz. Milletimizin gösterdiği kararlığı bende tekrarlıyorum. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”. Kanaatimce yükselen heyecanı, bir şuur haline getirmenin de zamanı gelmiştir. Aksi halde, tahrik ve tertiplere açık cadde ve meydanlardaki tepkinin yarar yerine zarar doğurabileceği bir sürece doğru gidildiği görülmektedir. Küçük bir kıvılcımın, yanlış bir ifadenin, gergin ve öfkeli toplumu istenmeyen tartışma ve çatışmalara sürükleyebileceği düşünülürse, aydınlara ve siyaset kurumuna düşen en önemli görev milletimize itidal ve sağduyu çağrısı yapmaktır.

Kararlılık yok

TBMM’nin hükümete Sınır Ötesi Operasyon yetkisi veren Tezkere kararından sonra yaşananlar, hükümetin diplomasinin olgunlaşması bahanesiyle, süreci soğutma ve sulandırma çabasında olduğu kanaatini uyandırmaya başlamıştır. AKP "mademki PKK terörünü önleyemiyoruz, en iyisi bu gerçeği kabul edip yeni çözümler arayalım" yaklaşımını tercih etmiş ve artan terör nedeniyle bugün yüzleştiği gerçekle karşı karşıya kalmıştır. Bugün AKP hükümetinin sınır ötesi operasyon konusunda gösterdiği çekingenlik ile kararsızlığın anlamını ve tam operasyon arifesinde Sayın Başbakan’ın birkaç gün sonra yapacağı ABD ziyaretinin gerekçelerini bu hatalarda aramak doğru olacaktır. Bu çabaların neticesi olarak geldiğimiz noktada ABD Dışişleri Bakanı Irak’ın kuzeyini “Kürdistan” olarak tanımlayarak konunun adını koymuştur. Bu itibarla AKP ile ABD arasında yaşanan ilişkileri unutarak, Sayın Başbakan’ın “ABD bize rağmen bölgede projeler üretiyor” sözleri bir diplomatik iflasın itirafından başka bir anlam taşımamaktadır.

Bush ayağına gelsin

Türk milleti TBMM’de hükümete operasyon yetkisini tezkere ile vermiştir. Başka coğrafyalarda aranacak bir yetkiye ihtiyaç yoktur. Milletimiz hükümetin atacağı adımları beklemekte ve desteklemektedir. Bu gücü kullanmanın ve gereğini vakit geçirmeksizin yapmanın zamanı artık gelmiştir. Sayın Başbakan Dışişleri Bakanları ayağına geliyor. Bush da ayağına gelsin

Barzani çete reisi

Kış gelmeden sınırötesi operasyon yapılmaldır. Türkiye’nin öncelikli hedefi Irak’ın Kuzeyinde üslenmiş terör yuvaları ile bunlara yardım ve yataklık yapan ve PKK’yı perde gerisinden yöneten Barzani isimli çete reisidir.  Irak’ın kuzeyindeki grupların reisleri kendilerine meşruiyet kazandırma ve muhatap bulma peşindedir. Özellikle diplomatik alan başta olmak üzere, Kuzey Irak’lı grupların sözcüsü veya temsilcisi sıfatını taşıyan şahıslar ile resmi düzeyde, Irak Devleti adına bile olsa ilişki kurulmamalı, muhatap alınmamalıdır. Bu kapsamda olmak üzere, İstanbul’da yapılacak olan "Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları İkinci Toplantısı"na katılacakları ileri sürülen Kuzey Irak’lı sözde temsilcilerin ziyareti kabul görmemelidir. (Radikal)