Bahçelievler halkı 'trafik aksın' dedi

Bahçelievler halkı 'trafik aksın' dedi
Bahçelievler halkı 'trafik aksın' dedi
'İçkili mekân' sorusu nedeniyle olay olan '7. Cadde trafiğe kapatılsın mı?' referandumu yapıldı. 1831 oy kulanılan referandumun sonucu: 1003 kapatılmasın, 800 kapatılsın

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Bahçelievler 7. Cadde’nin ‘İçkili Yer Bölgesi’ ilan edilip edilmemesi konusunda yapmak istediği referandum, içki sorusu çıkarıldıktan yapıldı ve vatandaşların kararı 7. Cadde’ni trafğe kapatılmaması oldu.
Çankaya Belediye Meclisi, Bahçelievler 7. Cadde ile Tunalı Hilmi Caddesi’nin yaya bölgesi ilan edilmesi için karar almış ve karar onay için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gitmişti.

 


Kırmızı nokta tartışması

 

 

Ancak burada, AKP’li Ayhan Yılmaz’ın önerisiyle, bölgede içki içilip içilmemesinin oylanması kararlaştırılmıştı. Bu önergenin kabulüyle hükümetin bir dönem getirmeye çalıştığı ancak tepkiler üzerine uyuttuğu ‘kırmızı noktalı bölgeler’ tartışması yeniden gündeme gelmişti.
Gökçek’e kendi partisinden de tepki gelmiş; Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, “İnsan haklarını ilgilendiren konularda referandum yapmak doğru değil”, AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç “Temel hak ve özgürlükler referanduma götürülemez” demişti.

 

İçki sorusu çıkarıldı

 

 

Bu tepkiler üzerine açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 7. Cadde’nin trafiğe kapatılıp kapatılmaması yönünde referenduma gidileceği belirtilirken, içki sorusunun çıkarıldığı vurgulamıştı.
Dün, konuya ilişkin referandum yapıldı. Sabah saatlerinde başlayan oylama için kurulan sandıklar, 7. Cadde’nin girişindeki benzinliğin karşısına konuldu.
Vatandaşlar, kendilerine dağıtılan oy pusulalarını kurulan 22 sandıkta veya 12 bilgisayarda kullandı. Toplam 12 sorunun sorulduğu referandumda, içkiyle ilgili soru sorulmazken, “caddede müzik yayını yapılmalı mı?”, “nostalji treni olsun mu?”, “caddeki bankların sayısı artsın mı?”, “Aydınlatma yoğun mu olsun yoksa loş bir ışık mı tercih edersiniz”, “Bahçelievler 7. Cadde’nin trafiğe kapatılması projesi kapsamında tekrar ele alınacak olan Gökkuşağı Rekreasyon Alanı’nın ne şekilde değerlendirilmesini istersiniz?” gibi sorular soruldu.
Noter huzurunda oy sayımı yapılarak, referandum sonuçları akşam saatlerinde açıklandı.
Buna göre, 1003 kişi caddenin trafiğe kapatılmasını istemezken, 800 kişi ise kapatılması yönünde oy kullandı. 28 oy ise boş çıktı.

 


Hayırlı olsun

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Ali İhsan Ölmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, oylama sırası ve sonrasında Çankaya Belediye Meclisi üyelerinin oylamaya ilgi göstermemesini eleştirdi.
Anketten çıkan sonucun bir sonraki belediye meclis toplantısında ele alınmasını beklediklerini ifade eden Ölmez, “Karar Ankaralılar’a hayırlı olsun” dedi. (Radikal)