Bahçeli'nin idam edilen dedeleri 'soyağacı'nda

Tarihçi Cezmi Yurtsever, aralarında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın da bulunduğu binlerce ailenin soyağaçlarını 18 Eylül'de açacağı sergide açıklayacak.

ADANA - Tarihçi Cezmi Yurtsever, aralarında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın da bulunduğu binlerce ailenin soyağaçlarını 18 Eylül'de açacağı sergide açıklayacak.
Osmanlı arşivinde 16. yüzyıla ait Tapu-Tahrir defterleri, Adana Valiliği'nin 1750 tarihli aileler köken sicilleri, 19. yüzyıl tapu, nüfus, askerlik defterleri, ailelerin ellerinde bulunan şecere/soy belgelerini inceleyen Cezmi Yurtsever, Çukurova'nın önde gelen yüzlerce ailesinin kökenine ulaştı. Yurtsever, soyağacını çıkardığı Bahçeli'nin dedeleri Ahmet ve Mehmet'in bir baskından dolayı idam edildiklerini de söyledi:
"1810'lu yıllarda Gavurdağı eteklerinde Kervan baskınından dolayı bölgenin derebeyi ve ayanı Fetahlıoğulları'ndan Ağca Bey ve oğulları suçlandı. Aynı olaya iştirakten dolayı Cerit ve Küçükoğulları beylerine de idam kararları verildi. Fettahlı beylerinin idam infazı 1856'da Bahçe ilçesinde gerçekleşti. İdam edilen Ahmet ve Mehmet beyler için Bahçe'de türbeler yaptırıldı. Ahmet ve Mehmet beyler, Devlet Bahçeli'nin dedeleridir. Fettahlı Aşireti bu olayı hiç unutmadı ve aile hatırası olarak idamları sır gibi sakladı."