Bahçeli'yi edebe davet ediyorum

Bahçeli'yi edebe davet ediyorum
Bahçeli'yi edebe davet ediyorum
Erdoğan MHP'yi âkil insanlara yaklaşımından dolayı eleştirdi. Erdoğan, "Bir arkadaşımızın etnik kökeninden dolayı aleni faşizm sergilediler" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) dünkü 5. Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada başkanlık sistemini değerlendirdi ve MHP lideri Devlet Bahçeli ’yi sert bir dille eleştirdi.
Erdoğan, diğer ülkelerdeki başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerini örnek vererek, muhalefetin seçimi kazanamama korkusuyla bu sisteme karşı çıktığını belirtti. Erdoğan, “Bunların çıkaracakları adayların başkan olmasını öngörmüyorlar. Parlamenter sistem dediğiniz zaman başkanlık sisteminde parlamento yok mu? Var. ABD’de parlamenter sistem yok mu? Var. Rusya da yok mu? Var. Buna hazımları yok. Bürokratik oligarşinin belini başkanlık sistemi çok rahat kırar” dedi.
Perşembe akşamı Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde akil insanlar heyetiyle yapılan toplantıyı hatırlatan Erdoğan, Bahçeli’nin âkil insanlar heyetine dair sözlerini de eleştirdi. Erdoğan, şöyle konuştu. “Hemen ertesi gün MHP Genel Başkanı çıktı ve zehir zemberek bir yazılı açıklama yaptı. Hem bize hem de o heyete hakaretler yağdırdı. Yetmedi, MHP’nin bir milletvekili son derece edepsiz, son derece densiz şekilde insanlıktan nasibini almayanların yapacağı şekilde heyetteki bir arkadaşımızın etnik kökeni üzerinden aleni faşizm sergiledi. Susuyor olmamız sabrımızdandır ama sabrın da bir sınırı vardır. MHP Genel Başkanı’nı edebe davet ediyorum. Yunus Emre’nin çok güzel bir şiiri vardır. ‘İlim meclislerinde aradım, kıldım talep, İlim geride kaldı, illa edeb, illa edeb. ‘Meseleyi Metehan’dan Malazgirt’e Çaldıran’dan alıp Çanakkale’ye getirmekle söz söylenmiş olmuyor. 10 yıldır Çanakkale’ye giderim bir yıl hariç. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’ne giderim. Bir gün Bahçeli’yi ben orada görmedim. Kılıçdaroğlu ’nu, Baykal’ı orada görmedim. Hani sizin şehitlere saygınız? Hadi siz de gelin, niye gelmiyorsunuz? Niye? Çünkü onların gönül dünyasından bu yok. Ruh dünyasında bu yok. Bunlar şehitlerin sadece istimarını yaparlar.”
Bahçeli’nin hükümet ortağı olduğu dönemde 2001’de batırılan bankaların Türkiye’ye maliyetinin 111 katrilyon lira olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Bu parayı biz ödedik. Sevsin sizin vatanseverliğinizi. Batsın sizin vatanseverliğiniz. Slogan atmakta çok iyi. Söylediklerim aslında bir yerlere bir duyurudur. Yargı ne iş yapar merak ederim...” (İSTANBUL / DHA)