Bahçesaray mayıs 2010'a kadar Van'dan koptu

Bahçesaray mayıs 2010'a kadar Van'dan koptu
Bahçesaray mayıs 2010'a kadar Van'dan koptu

fotoğraf: OSMAN BEKLEYEN / dha

VAN/ANTALYA - Van-Bahçesaray yolu kimi bölgelerde 2 metreyi bulan kar ve tipi nedeniyle kapandı. Yetkililer, havalar böyle giderse Van-Bahçesaray yolunun en erken mayıs 2010’da açılabileceğini söyledi. Bu tarihe kadar Bahçesaraylılar, kulaklarını tersten gösterecek ve dünyanın geri kalanına ulaşmak için Van’a 240 kilometre uzaklıktaki Bitlis Hizan bağlantı yolunu kullanacak. Bölgede aniden bastıran kar nedeniyle 2 bin 985 rakımlı Karabet Geçidi’nde iş makineleri bile karlar altında kaldı.
Antalya’da da kuvvetli sağanak ve fırtına uyarısı nedeniyle tüm kreşler, ilköğretim okulları ve liseler bir günlüğüne tatil edildi. 

Yeni yağışlar geliyor
Türkiye’nin batı bölgeleri dün akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Orta Ege ve Bati Akdeniz’den bugün, Batı Karadeniz kıyılarında ise yarın kuvvetli fırtına bekleniyor. Yağışlı havanın hafta içinde doğuya doğru kayarak Türkiye’yi terk etmesi, cumartesi günü yurdun tamamında bulutlu veya parçalı bulutlu hava görülmesi bekleniyor. (dha, aa, Radikal)