'Bahri Baba Parkı lanetli, müze yapılamaz'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun, Mega Müze yeri olarak, Konak'taki Bahri Baba Parkı'nı önermesi AK Partili milletvekilleri tarafından da tepkiyle karşılandı.


AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi “O bölgede daha öncede kültür sanat merkezi yapılacaktı ancak bir türlü yapılamadı. Bahri Baba Parkı'nın lanetli olduğuna inanıyorum. Müze başka yere yapılmalı” dedi.
AK Parti İzmir Milletvekilleri Tuğrul Yemişçi, İbrahim Hasgür ve AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Bülent Delican, İl Özel İdare Genel Sekreteri Yakup Vatan'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve hayata geçirilemeyen projeleri eleştiren AK Parti heyeti, İzmir'in, gelişim sürecinden geri bırakıldığını savundu.
Ziyaretin en ilginç gündem maddesini ise İzmir'e yapılması düşünülen Mega Müze projesi oluşturdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mega Müze için yer ararken, müzenin Konak'taki Bahri Baba Parkı'na yapılmasını öneren Aziz Kocaoğlu'nun önerisi AK Partili vekillerin de tepkisiyle karşılaştı.
AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, Bahri Baba Parkı'nın yıllar öncesinde mezar yeri olduğunu belirterek “O bölgede yapılması planlanan ve temeli 1950'lerde atılan Opera ve Sanat Merkezi yıllarca tamamlanmayı bekledi. 70'li yılların başında ise kaderine terk edildiği yerde yıkıldı. Ben o parkın lanetli olduğuna inanıyorum. Hem bu sebeple hem de fiziki nedenlerle oraya müze yapılması uygun değil” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR İSTEDİ, HÜKÜMET YAPTI
Tuğrul Yemişçi, İzmir'in “Fuarlar ve kongreler şehri’ olması amacıyla çıkılan yolda da geri kalındığını öne sürdü. 1923 yılında yapılan İzmir İktisat Kongresi'ni örnek gösteren Yemişçi, “İlk kongrenin üzerinden 86 yıl geçmesine rağmen İzmir yine eskisi gibi. Bin kişiyi aynı salona toplayacak bir kültür merkezi yok, yeterli kapasitede konaklama yerimiz yok. Bunlar sadece bu dönem Büyükşehir yönetiminin sorunları değil ama herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi.
Yemişçi, İzmir'in yapacağı yatırımlar konusunda Ankara'dan gerekli desteği alamadığı iddialarını da yalanlayarak “İstenip de yapılmayan tek birşey yok. Adliye Sarayı, Beydağ Barajı, Manisa Yolu, Kuzey Çevre Yolu, Aliağa-Menderes hızlı tren hattı bunlardan sadece birkaçı. Hükümetin İzmir için yaptığı hizmetlerin kefili benim” diye konuştu.(dha)