Bahriye'de fırtına öncesi sessizlik

Bahriye'de fırtına öncesi sessizlik
Bahriye'de fırtına öncesi sessizlik

Genelkurmay ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’in gidişi konusunda sessiz. ‘Balyoz’ ve ‘Casusluk’ davaları, Deniz Kuvvetleri’ndeki atama ve terfi durumunu sıkıntılı hale getirmişti. Güner’in, kuvvet komutanı olmaya hazırlanırken gelen istifası durumu iyice içinden çıkılmaz yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel uzatmayı reddederse, Ağustos 2013 YAŞ toplantısı birçok albay ve amiral için hızlı terfi ve atanma yolunu açacak.

Koramiral de kalmadı
Ağustos 2012 YAŞ toplantısında koramiraller Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç; tümamiraller H. Mücahit Şişlioğlu, R. Cem Gürdeniz, Fikret Güneş; tuğamiraller Ahmet Türkmen, Hakan Eraydın, İsmail Taylan, Turgay Erdağ, Cem Aziz Çakmak, Okan Kırçiçek, Levent Erkek ve Fatih İlğar emekli edilmişti. Aynı toplantıda Tümamiral Atilla Kezek koramiralliğe, Adnan Özbal ve Ercüment Tatlıoğlu tümamiralliğe, albaylar Oğuz Karaman, Cihat Yaycı, Ercan İnceoğlu, İrfan Arabacı, Nejat Atilla Demirhan, Tayyar Ertem, Ömer Bayram Çetin ve Hasan Kulaç amiralliğe terfi etmişti.
2013 YAŞ toplantısında ise Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel’in emekli olması ve Nusret Güner’in bu göreve atanması bekleniyordu. Donanma Komutanlığı’na ise Koramiral Atilla Kezek getirilecekti. Eğer Bilgel bir yıl daha kalırsa Kezek o bir yılda Oramiral ve Donanma Komutanı olacak. Ancak Bilgel giderse, Donanma Komutanlığı’nı bir koramiral üstlenecek.
Türk Deniz Kuvvetleri’nde amiral sayısı 55’ten 48’e düşmüştü. Balyoz ve Casusluk davalarında tutuklanan amirallerin sayısı 25’i bulurken, geride sadece 23 amiral kalmıştı. Oramiral Güner’in de gidişiyle dışarıda 22 amiral kaldı. 2013 YAŞ toplantısında, 2012’de olduğu gibi bir yıl temdit almış tutuklu amiraller de emekliye sevk edilirse DKK Komutanlığı’nda ‘kor’ ve ‘tüm’ amiral sayısı tarihin en düşük seviyesine inecek. Albaylıktan tuğamiralliğe terfi edecek komutanların sayısı yüksek tutulsa da birçok komutanlık, olması gerekenden düşük bir rütbedeki komutanlara emanet edilecek.

Moraller ‘sıfır’
Ortaya atılan birçok iddiaya rağmen donanmada Oramiral Güner’in tutuklamalara tepki olarak istifa ettiği inancı hâkim. Bazı denizci komutanlar, Bilgel’in uzatmayı kabul etme eğiliminde olduğuna inanıyor. Bilgel’in kalması durumunda oramiral sorunu yaşanmayacak olsa da alt kademelerde morallerin düşük olduğu, ‘Bahriye’nin suç odağı haline geldiği imajının denizcileri sıkıntıya soktuğu konuşuluyor.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Fatih

  ,

  Erkek

  ,

  Güneş

  ,

  suç

  ,

  emekli

  ,

  ağustos

  ,

  amiral

  ,

  istifa