Bahriye'de fırtına öncesi sessizlik

Bahriye'de fırtına öncesi sessizlik
Bahriye'de fırtına öncesi sessizlik

Genelkurmay ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’in gidişi konusunda sessiz. ‘Balyoz’ ve ‘Casusluk’ davaları, Deniz Kuvvetleri’ndeki atama ve terfi durumunu sıkıntılı hale getirmişti. Güner’in, kuvvet komutanı olmaya hazırlanırken gelen istifası durumu iyice içinden çıkılmaz yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel uzatmayı reddederse, Ağustos 2013 YAŞ toplantısı birçok albay ve amiral için hızlı terfi ve atanma yolunu açacak.

Koramiral de kalmadı
Ağustos 2012 YAŞ toplantısında koramiraller Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç; tümamiraller H. Mücahit Şişlioğlu, R. Cem Gürdeniz, Fikret Güneş; tuğamiraller Ahmet Türkmen, Hakan Eraydın, İsmail Taylan, Turgay Erdağ, Cem Aziz Çakmak, Okan Kırçiçek, Levent Erkek ve Fatih İlğar emekli edilmişti. Aynı toplantıda Tümamiral Atilla Kezek koramiralliğe, Adnan Özbal ve Ercüment Tatlıoğlu tümamiralliğe, albaylar Oğuz Karaman, Cihat Yaycı, Ercan İnceoğlu, İrfan Arabacı, Nejat Atilla Demirhan, Tayyar Ertem, Ömer Bayram Çetin ve Hasan Kulaç amiralliğe terfi etmişti.
2013 YAŞ toplantısında ise Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel’in emekli olması ve Nusret Güner’in bu göreve atanması bekleniyordu. Donanma Komutanlığı’na ise Koramiral Atilla Kezek getirilecekti. Eğer Bilgel bir yıl daha kalırsa Kezek o bir yılda Oramiral ve Donanma Komutanı olacak. Ancak Bilgel giderse, Donanma Komutanlığı’nı bir koramiral üstlenecek.
Türk Deniz Kuvvetleri’nde amiral sayısı 55’ten 48’e düşmüştü. Balyoz ve Casusluk davalarında tutuklanan amirallerin sayısı 25’i bulurken, geride sadece 23 amiral kalmıştı. Oramiral Güner’in de gidişiyle dışarıda 22 amiral kaldı. 2013 YAŞ toplantısında, 2012’de olduğu gibi bir yıl temdit almış tutuklu amiraller de emekliye sevk edilirse DKK Komutanlığı’nda ‘kor’ ve ‘tüm’ amiral sayısı tarihin en düşük seviyesine inecek. Albaylıktan tuğamiralliğe terfi edecek komutanların sayısı yüksek tutulsa da birçok komutanlık, olması gerekenden düşük bir rütbedeki komutanlara emanet edilecek.

Moraller ‘sıfır’
Ortaya atılan birçok iddiaya rağmen donanmada Oramiral Güner’in tutuklamalara tepki olarak istifa ettiği inancı hâkim. Bazı denizci komutanlar, Bilgel’in uzatmayı kabul etme eğiliminde olduğuna inanıyor. Bilgel’in kalması durumunda oramiral sorunu yaşanmayacak olsa da alt kademelerde morallerin düşük olduğu, ‘Bahriye’nin suç odağı haline geldiği imajının denizcileri sıkıntıya soktuğu konuşuluyor.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Fatih

  ,

  Erkek

  ,

  Güneş

  ,

  suç

  ,

  emekli

  ,

  ağustos

  ,

  amiral

  ,

  istifa

  http://www.radikal.com.tr/111855011185508

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bahriyede fıdtına öncesi sessizlik hk - fgemak

  BOP projesinin hayata geçirilmesine engel olacağı düşünülen güç olarak TSK nin etkisiz hale getirilmesi amaçlanmış ve yapılmıştır,kamu oyuna verilen maske imaj, bunlar darbecidir demokrasiyi kesintiye uğratıyorlar söylemleri ile toplumun tepkisi ortadan kaldırılmıştır, buna destek veren büyük bir kesim de 12 eylül 1980 darbesinde cezaevlerine düşen şimdi mecliste koltuk sahibi zatlardır.

  Kendi düşen ağlamaz! - Süreyya Üzümcü

  Yarası olan goncunsun efendim. Moraller bozuk da ne demekmiş. Üst kademeye terfi edebilecek nitelikte daha çok askerler vardır harbiyemizde.

  Fırtına öncesi sessizlik ???? - istanbulia

  fırtına öncesi sessizlik OUT kağıttan kaplan IN

  Garip haberler, garip yorumlar... - keremdervişoğlu

  Radikal gibi demokrasiyi savunan bir gazetenin, demokrasiyi savunmayan savunma ordumuzu savunmasının savunulası bir tarafı yok. Özellikle askerlerle ilgili haberleri yazan muhabir kardeşlerimizin dili muğlak ve haberden daha yorum içeriyor. Haberlere bakarsanız görevden ayrılan ve atılan generallerimiz sanırsınız ki görevlerini iyi yapamadıkları veya haksızlığa uğradıkları için gitmişlerdir. Gidiş sebepleri: fuhuş, şantaj, cuntacılık, darbecilik, yolsuzluk, tehdit vs... Başka bir şey konuşulmaz olmuş ordumuz için... Yazık.. Onuru için istifa eden de pek yok nedense... Kısaca biz böyle oluşumlara Bürokratik Oligarşi diyoruz...

  deniz komutanlığı - gelil

  bugünkü tablonun arkasında geçmişte o elbise altında vatanı kollama koruma adı altında ülkenin geleceğini kendi ve çevresinin çıkarları için kullananların vebalı vardır,bu millet bu oyunları artık öğrenmiştir,öğrenmeyen bu ülkede gazetecilik yapmaya çalışan o günlerin özlemi içerisinde olanlardır, bu millet bu ordu o boşlukları dolduracak vatansever,giydiği elbisenin değerlerini bilen komutanları yetiştirmeden aciz değildir,geçmiş günlerin özlemini çekenlere duyurulur.

  Denizciler - mataman

  Ne yazikki gecmis komutanlar sayesinde Dz.kv komuta yapiyisinda darbeci Kemalistler oldu hep. Simdi bunlar tasfiye oluyor yerlerine demokrat komutanlar gelecek

  Cemaat.. - akropol

  Olay acik ve net; Cemaatci komutanlara yer aciliyor.