Bahtsız aday omuzdan çabuk indi!

Tarih 24 Aralık 1995. Milletvekili Genel Seçimleri yapılmış, sandıklar sayılıyor, Refah Partisi'nin Manisa adayı Bahadır Yenişehirlioğlu ise heyecan içinde bekliyordu. Ancak sonuç hüsran oldu ve Yenişehirlioğlu...

MANİSA - Tarih 24 Aralık 1995. Milletvekili Genel Seçimleri yapılmış, sandıklar sayılıyor, Refah Partisi'nin Manisa adayı Bahadır Yenişehirlioğlu ise heyecan içinde bekliyordu. Ancak sonuç hüsran oldu ve Yenişehirlioğlu 81 oyla milletvekili olma hayaline veda etti. Tarih 22 Temmuz 2007. Yenişehirlioğlu bu kez AKP'nin altıncı sıradan milletvekili adayıydı. Sonuçları evinde bekleyen Yenişehirlioğlu pencereden partili arkadaşlarının neşe içinde tezahürat yaptığını görünce şeytanın bacağını kırdığını sandı. Ancak milletvekili seçilemediğini yaklaşık yarım saat sonra, üstelik teşekkür konuşmasını yaparken öğrenecekti.
Asıl mesleği avukatlık olan iki çocuk sahibi Yenişehirlioğlu'nun siyasetle ilgisi eskiye dayanıyordu. Geçmişte Refah Partisi'nin Akhisar İlçe Başkanlığı görevini yürüten Yenişehirlioğlu, 1995'te milletvekilliğini kıl payı kaçırmasına rağmen hiç yılmadı. RP'nin kapatılmasının ardından muhafazakâr partinin 'reformcu' kanadı AKP'yi kurunca Yenişehirlioğlu da buraya geçti. 22 Temmuz seçimlerinde AKP kendisini altıncı sıradan aday gösterdi. Yenişehirlioğlu çok sıkı çalıştı. Zaten tanınan biriydi. Gündüzleri dükkân dükkân gezip esnaftan oy istedi, akşamları da vatandaşların evlerine misafir oldu. Seçim kampanyası sırasında tatsız bir olay da yaşandı. Milletvekili olursa Akhisar'daki Tekel fabrikasını kapatacağı ileri sürülüyordu. Söylentiyi duyunca hemen Tekel çalışanlarını ziyaret etti, sendikacılarla ve işçilerle görüşüp böyle bir niyetinin olmadığına dair güvence verdi. Tatsızlık giderilmişti.
Yoğun ve yorucu çalışmaların ardından 22 Temmuz günü geldi. Yenişehirlioğlu oyunu kullandıktan sonra önce parti binasına, ardından da evine gitti. Kesin sonuç belli olmadan sevinmemesi gerektiğini geçmiş tecrübesi nedeniyle iyi biliyordu. Sonrasını Yenişehirlioğlu'ndan dinleyelim:
"Son ana kadar evde idim. Seçim gecesi netice yüzde 99 belli olup da AKP'nin altı milletvekili çıkardığı anlaşılınca partili arkadaşlarım tarafından evimden alındım. Sokağın başından itibaren, parti binası 30 metre kadar kısa bir yoldur. O yolda omuzlar üzerinde tezahüratlarla milletvekili olarak karşılandım. Tarif edilmez bir duygu, inanılmaz bir coşku ve heyecan. Çok çalışmış ve çok mücadele etmiş, bunun neticesinde de sonuç almıştık. Partinin önünde masaları kurmuşlar. Hemen masanın üzerine çıktım, Akhisarlılara ve partili arkadaşlarımıza yönelik iki üç dakikalık kısa bir teşekkür konuşması yaptım. Konuşmam bitmek üzereyken, bir arkadaşım, 'Manisa'da AK Parti beş, MHP üç, CHP iki' dedi. Ben de konuşmamı kısa kesmek zorunda kaldım. Konuşmamı bitirip masadan indiğim andan itibaren milletvekili değildim. Yani sadece bir sokaklık yol boyunca milletvekilliğini yaşadım."
Pes etmeyecek
AKP'nin altıncı milletvekilliğini MHP'ye kaptırdığını anlayınca çok
üzüldüğünü söyleyen Yenişehirlioğlu yine de pes etmeyeceğini söyledi: "Masanın üzerindeyken, arkadaşlarım durum 5-3 oldu dedikleri andan itibaren inanılmaz bir üzüntü yaşadım. Fakat üzüntüyle birlikte hırs da vardı. Asla hadiseyi bırakmış değilim. 1995 seçimlerinde bunu yaşadım, 2007 seçimlerinde bunu yaşadım, bir daha direkten dönmemek için var gücümle çalışacağım." (Radikal, aa)