Bak şu Erzurum Valisi'nin başına gelene!

Bak şu Erzurum Valisi'nin başına gelene!
Bak şu Erzurum Valisi'nin başına gelene!
Vali Bulut'un ormanlık alanda bir araçta İl Genel Meclisi üyesi bir kadınla uygunsuz halde yakalanıp karakolluk olduğu öne sürüldü. Polislerin karakola götürmek istediği Vali, her ne kadar 'Ben Valiyim' dese de inandıramadı. Bu gelişmelerin ardından Erzurum Valisi Sami Bulut merkeze alındı.

 

ERZURUM -  Erzurum Valisi Sami Bulut hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. Bulut'un, İl Genel Meclisi üyesi S.K. ile bir aracın içinde uygunsuz şekilde yakalandığı, ifadesi için karakola götürüldüğü öne sürüldü. Yaşanan gelişmelerin ardından İçişleri Bakanlığı, Erzurum Valisi Sami Bulut’un merkeze alınması için hazırlanan kararnameyi Başbakanlığa gönderdi. Erzurum Valisi Sami Bulut, hakkındaki iddialarla ilgili olarak, "Kesinlikle bu bir komplo. Yani ben hayatımda aptal olmadım. Hayatımda böyle bir şey yapmam" dedi.


Akşam Gazetesi'nden Levent Akpınar'ın haberine göre olay şöyle gerçekleşti: Ramazan ayının son haftasında, polise bir araçta uygunsuz vaziyette kişiler olduğu ihbarı geldi. Saat 01.30 sularında ihbarda verilen adres olan Atatürk Üniversitesi ile Dadaşkent Beldesi arasındaki ağaçlık alana giden polis, Bulut ile S.K.'yı park halindeki bir araçta uygunsuz halde yakaladı.

 

'SEN VALİYSEN BEN DE BAŞBAKANIM'

 

Polis memuru, haklarında şikayet olduğu gerekçesiyle ikiliyi karakola götüreceğini söyledi. Bunun üzerine Bulut, 'Ben Valiyim' dedi. Erzurum'da göreve yeni başladığı öğrenilen ve valiyi tanımayan memur ise, 'Sen Valiysen ben de Başbakanım' diyerek Bulut ve S.K.'yı karakola götürdü.
Emniyet'te Bulut ile S.K.'yı tanıyan polisler, buna rağmen İçişleri Bakanlığı'na göndermek üzere, haklarında 'Kamuya açık yerde uygunsuz vaziyette yakalanmak' iddiasıyla tutanak tuttu. Bakanlığın ise konuyla ilgili soruşturma açtığı öne sürüldü.

 

 

 

VALİ BULUT: KOMPLO
 

 
 
 
Vali Bulut, basında kendisiyle ilgili yer alan haberlerin gerçek dışı ve iftira olduğunu söyledi. Emniyet Müdürlüğünün hakkında tutanak tutmasının doğru olduğunu, ancak konunun basına yansıdığı gibi olmadığını dile getiren Bulut, şunları kaydetti:
"Üniversitede maç yaparken İl Genel Meclisi Başkanı beni aradı. Hınıs’taki bir operasyonda İl Genel Meclisi üyesi tutuklanmıştı. ’Bu olay nedir bunu görüşebilir miyiz?’ dedi. Ben, ’şu an voleybol oynuyoruz, sonra görüşelim’ dedim. ’Yarın olabilir mi?’ dedi. Ben de ’Yarın Bakanlığın Valiler toplantısı var. Ankara’ya gideceğim’ dedim. O da ’şimdi hemen görüşebilir miyiz?’ dedi. Ben de görüşelim dedim. İl Genel Meclisi Başkanımız o İl Genel Meclisi üyesinin tutuklanmasıyla ilgili olarak benden bilgi alacaktı. Üzerimde spor kıyafet olduğu için bir yerde oturamadık. Dadaşkent’ten şehre doğru giderken, polis kimlik sordu. Ben de dedim ’arkadaş ben valiyim’. Kimliği sordu. ’Kimliğim yok ama karakola gidelim’ dedim. ’Karakoldaki arkadaşlar beni tanır’ dedim. O da yeniymiş herhalde. Daha sonra karakola gittik. Karakoldakiler beni tanıdılar. ’Sayın Valim bir emriniz var mı?’ dediler. Yani tekmil verdiler. Olay bu. Ama iki gün sonra tutanak tutulmuş. Niye tutulmuş? Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş? Onu bilmiyorum."
Vali Bulut ayrıca, bazı kişilerin menfaatine dokunduğu için böyle bir iftiraya maruz kalmış olabileceğini de ifade ederek, şöyle devam etti:
"Mesela Batman Türkiye Petrollerinden asfalt alınmadığı halde alınmış gibi işlem yapılmış. Onun hakkında ben suç duyurusunda bulundum. Bilemiyorum, kimseyi de suçlamak istemiyorum. Bu çirkef, bu çifte iftirayı atanlar hakkında hukuki mücadeleme devam edeceğim. Zaten öteden beri hakkımda yazıyorlardı. Olmayan bir şeyi, olmuş gibi yazıyorlardı. Onlarla da bir mücadele ettiğimizi biliyorsunuz. Yargıya gittiğimizi biliyorsunuz. Şu an başka bir şey diyemeyeceğim."
Bulut son olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında Başbakanlığa gönderilen kararnameyle ilgili olarak ise "Ben şu anda bakanlığa gidiyorum. Kararname ile ilgili bir bilgim yok" diye konuştu. (Akşam, aa)