Bak şu havaların işine: 'Akdamar'ın açılışı 24 Nisan

Ermeni soykırımı iddialarının uluslararası arenada Türkiye'ye karşı kullanıldığı bir dönemde Kültür Bakanlığı Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Ermeni Kilisesi'ni restore etti.

ANKARA - Ermeni soykırımı iddialarının uluslararası arenada Türkiye'ye karşı kullanıldığı bir dönemde Kültür Bakanlığı Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Ermeni Kilisesi'ni restore etti. Açılışının 4 Kasım'da yapılması planlandı ama daha sonra 'olumsuz hava koşulları' gerekçesiyle nisana ertelendi. Açılış için belirlenen gün dikkatlerden kaçmadı: 24 Nisan.
CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Karademir, tarihi Ermeni Kilisesi'nin restore ettirilmesi ve bir kültür varlığı olarak Türkiye'ye kazandırılmasının doğru ve yerinde karar olduğunu belirtti. Bakan'ın bütçe konuşmasında kilisenin açılış tarihini 24 Nisan 2007 olarak açıkladığını anımsatan Karademir, 24 Nisan 1915 tarihinin, Ermeniler tarafından 'Ermeni soykırım günü' olarak kabul edildiğini, her yıl 24 Nisan'da anma programları düzenlendiğini kaydetti. Kardemir, "ABD ve Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin parlamentolarında neredeyse her yıl 24 Nisan'da gündeme getirilmeye çalışılan ve Türkiye'nin başını ağrıtan bu günün, Ermeni Kilisesi'nin açılış tarihi olarak belirlenmesi bir talihsizlik olarak görülmektedir" dedi. Karademir, "Açılış tarihinin 24 Nisan olarak belirlenmesi AKP hükümetinin politikasının bir sonucu mudur? Yoksa, bir tesadüf müdür?" diye sordu.