'Baka baka' sanatçı oldu

Sabancı Üniversitesi'nde öğrenci kulüplerinin bulunduğu katın temizlik görevlisi olan Kemal Canbulat, seramik kulübünü temizlerken zamanla seramik üzerine çalışmaya başladı.
Haber: MÜJDE YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Sabancı Üniversitesi'nde öğrenci kulüplerinin bulunduğu katın temizlik görevlisi olan Kemal Canbulat, seramik kulübünü temizlerken zamanla seramik üzerine çalışmaya başladı. 2000 yılından beri Sabancı Üniversitesi'nde çalışan Kemal Canbulat, 26-28 Mayıs tarihleri arasında da üniversitenin sanat merkezinde kişisel bir sergi açtı. Sabancı Üniversitesi'nde daha önce açtığı öğrenci sergilerine de katılan Canbulat, üniversite yönetiminde ve öğrenciler içinde kabul gördüğü için oldukça memnun:
"Burada seramik kulubünün olduğunu tesadüfen gördüm. Bir gün temizlik yaparken öğrencilere katıldım. Benimle çok ilgilendiler. Arada sırada ben de onlarla çamur yoğurdum. Bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Öğrenciler, kulübün sergilerine bir-iki kere benim de çalışmalarımı eklediler. Çok yardımcı oldular. Beğendiler zamanla beni ve çalışmalarımı. Kişisel sergi yapabilir misiniz diye sordular. Zamanım olursa yaparım dedim. Bu şekilde yaptım. İlk kişisel sergimi açtım."
Daha önce dört ağabeyiyle birlikte yürüttükleri bir seramik atölyelerinin olduğunu, ama orayı zamanla ekonomik sebeplerle kapatmak zorunda kaldıklarını anlatan Canbulat, "Atölyede biblo türü hediyelik eşyalar yapıyorduk. Ama ben sürekli boş zamanlarımda aklıma esen şeyleri yapmak istiyordum" diye anlatıyor, "Mesela çamurla oynarken aklıma bir şey geliyordu ve onu yapıyordum. Kendimi geliştirdim. Nasıl bir ressam doğaya bakar ve onun resmini yapmak isterse ben de bundan sonra bu şekilde gördüğüm ve istediğim eşyaları seramiğe dönüştürmek istiyorum."
Seramik atölyesine ilk girdiğimizde, titizlikle hazırladığı çalışmalarını kırmayalım diye biz şekilden şekile girerken Kemal Canbulat, "Kırın daha iyisini yaparım nasıl olsa" diyecek kadar da azimli...
'Temizliğe devam'
41 yaşında ve iki çocuk babası Kemal Canbulat temizlik işine devam etmekte kararlı görünüyor: "Bakmak zorunda olduğum bir ailem var. Boş zamanlarımı iş dışında yine seramikle geçireceğim. Çünkü seramik masraflı bir uğraş. Bana malzemeleri burada üniversite sağlıyor. Hatta sergi için kullandığım malzemelerin yüzde 97'sini üniversite karşıladı diyebilirim."
Bundan böyle zamanını görevli olduğu katı temizleyerek ve seramik atölyesinde çalışarak geçireceğini anlatan Canbulat, "Kendime zaman yaratmaya çalışacağım" diyor, "Gerçekten çok seviyorum seramiği.
1. Haftada 1.5 gün izin yapıyorum.
İzinli olduğum zamanlarda atölyede olacağım. Çaba sarf edeceğim. Sergi beni daha da umutlandırdı."
"Bir şeyler yapıyorum demek yerine yaptıklarımı insanlarla paylaşmak daha çok hoşuma gidiyor" diyen Kemal Canbulat, Abdi İpekçi suikastı olduğu zaman gazetede okuduğu bir yazıdan çok etkilenmiş: "Gazetede 'insanlar terörü kendilerini kanıtlamak için seçer' gibi bir söz vardı. Ben de bu laftan şunu anladım. Ben iyi işler yaparak kendimi kanıtlamalıyım. Okumadım ama cahilliğime de mahkûm olmadım." İlkokul mezunu Canbulat, yatılı okul sınavlarını kazanmış ama maddi olanaksızlıklardan dolayı gidememiş:
"Çalışmak zorunda kaldım. Kitap okurum. Gördüğüm yırtık gazete parçasını bile okurum."