'Bakacağım ilk dosya babamın davası olacak'

'Bakacağım ilk dosya babamın davası olacak'
'Bakacağım ilk dosya babamın davası olacak'
Eren Baskın, babasının öldürülmesiyle ilgili Mehmet Ağar'ın sanık olduğu davanın kabul edildiği gün hukuk fakültesini kazandığını öğrendi. Baskın, "İlk davam bu dava olacak" diyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın’ın öldürülmesiyle ilgili Mehmet Ağar’ın da sanık olduğu iddianamenin kabul edildiği saatlerde Baskın ailesinde hüzünle karışık bir sevinç vardı. Babası kaçırıldığında 5 yaşında olan Eren Baskın tam da hukuk fakültesini kazandığını öğrenmişti. Dava dosyasını incelediğini söyleyen Eren Baskın, “Mezun olduğumda meslek hayatımın ilk davası da babamın öldürülmesi davası olacak” dedi.
Dava dosyasına göre, 3 Eylül 1993 günü, Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın, öğlen yemeğinden sonra işe gitmek üzere evden ayrıldı. Eşi Raife ve çocukları Baskın’ın dönmesini beklerken, Baskın’ın arabası gece yarısı deri montlu bir kişi tarafından evin önüne bırakıldı. Araba sesini duyunca anne Raife Baskın eşinin geldiğini sandı. Dışarı baktığında arabayı park eden kişinin koşarcasına evin önünden ayrıldığını gördü. Kocası bir daha eve dönmeyecekti. Baskın’ın cesedi 3 Ekim günü Ankara Gölbaşı yakınlarında bulundu. O zamanlar 5 yaşında olan Eren Baskın, o günleri şöyle anlatıyor:
Neden öldürüldü?
“Yıllar ilerledikçe kendimce bu cinayetinin nedenlerini anlamaya çalıştım. Dava dosyasına giren bütün belgeleri büyük bir titizlikle okudum. Hâlâ neden öldürüldüğünü bilmiyorum. Yüksekovalı olduğu için öldürüldü diye düşünüyorum. Geniş bir ailemiz var. Ekonomik anlamda bir sıkıntı yaşamadık. Ancak duygusal paylaşımları konusunda hep bir eksikliğim oldu. Babama dair anılarım azlığı beni üzüyor… Hayatım boyunca bunun eksikliğini hep hissettim ve yaşadım.”
Bu yıl Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Eren Baskın, şöyle devam ediyor: “Babamın ölümüyle ilgili iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği saatlerde, benim de hukuk fakültesini kazandığım haberini aldım. Ailemde hüzünlü bir sevince neden oldu bu durum. Okulumu bitirip bir an önce avukat olarak bu davanın içinde yer almak istiyorum. Doğal olarak meslek hayatımın ilk davası da babamın davası olacak.”
Dava dosyasını okuduğunu söyleyen Baskın, gizli tanık ‘Ayışığı’ ve şüphelilerden Ayhan Çarkın’ın ifadelerinin de çelişkili olduğunu söylüyor: “Babamın nerede gözaltına alındığı hâlâ bir muamma. Gizli tanık Ayışığı ‘Kızılay’da alındı’ diyor. Ayhan Çarkın ise “İşyerinde” diyor. Çarkın’ın yalan söylediğini düşünüyoruz. Çünkü babam dostları Esat Canan ile akşam saatlerine kadar Kızılay’da birlikteymişler. Oradan ayrıldıktan sonra bir daha kendisine ulaşılmıyor ve haber alınamıyor.”

Ağar’ın bilgisi vardı


Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede dönemin Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar’ın Baskın cinayetinden haberdar olduğu belirtiliyor. İddianamede, şöyle deniliyor: “Baskın’ı öldürmek için şüpheli Mehmet Kemal Ağar ve Mehmet Korkut Eken’in bilgisi dahilinde şüpheli İbrahim Şahin’in talimatı üzerine Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ayhan Akça, Seyfettin Lap, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Uğur Şahin ve Alper Tekdemir’in maktül Abdulmecit Baskın’ı kaçırdıkları ve jandarma kriminal raporunda belirtildiği şekilde iki silahtan ikişer kurşun sıkılarak Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu tarafından bizzat öldürüldüğü anlaşılmıştır.” 12 sanıklı davanın ilk duruşması 27 Kasım’da görülecek.

BABASI ÖLDÜĞÜNDE 5 YAŞINDAYDI


Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmacit Baskın’ın Eren’in yanı sıra iki de kız çocuğu vardı. Baskın 3 Eylül 1993 günü öğlen yemeğinden sonra evden çıktı ve bir daha dönmedi. 3 Ekim’de cesedi Gölbaşı’nda bulundu. Eren şimdi 25 yaşında.