Bakan Akdağ: Akraba dışı organ nakli yasaklanabilir

ANKARA - Organ ticareti olaylarındaki artış üzerine Sağlık Bakanlığı, akraba dışı organ nakillerini zorlaştırdı.
Son olarak Afyonkarahisar’ın Kışlacık köyünde çok sayıda kişinin para karşılığı tek böbreklerini sattığı ortaya çıkmıştı. Bu iddialar üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Dün gündüz saatlerinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilerin organ ticaretine karşı yürütülen operasyonları hatırlatarak, ‘Buna karşı Sağlık Bakanlığı’nın ne gibi önlemler alacağını’ sorması üzerine şöyle konuştu:
“Aslında kural şöyleydi: Beyin ölümü olan kişilerden, kadavradan organ nakli yapılabilir. Ayrıca yakın akrabalardan organ nakli yapılabilir. Akraba olmayanlardan organ nakli yapılabilmesi için organ naklini yapan ilgili hastanelerin etik kurullarının burada bir para, menfaat ilişkisi olmadığına kanaat getirmesi, bunu kayıt altına alması gerekiyor ki organ nakli yapılabilsin. Belli ki bu mekanizmada birtakım aksamalar olmuş. Teftiş Kurulu’na talimat verdim, süratli bir inceleme yapıyoruz. Bir taraftan da bilim kurulunu topluyoruz” dedi.
Toplantılar sonucunda varılan sonuç ise akşam saatlerinde açıklandı. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Bilimsel Danışma Kurulu toplantı sonunda akraba dışı organ nakillerinin bundan sonra yeni oluşturulacak ‘Bölge Etik Kurulları’nda ele alınmasına, burada uygun görülen taleplerin de Ulusal Koordinasyon Kurulu’nda sonuçlandırılmasına karar verdi.
Kurul, gönüllü akraba dışı organ nakillerinin yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar durdurulması, buna yönelik başvuruların bundan sonra yeni oluşturulacak ‘Bölge Etik Kurulları’nda görüşülmesi kararı aldı. Daha önce akraba dışı organ nakillerine nakil merkezlerinin kendi bünyesindeki etik kurullar karar veriyordu. Bundan sonra bu karar öncelikle Bölge Etik Kurulları’nda görüşülecek, uygun görülenler de Ulusal Koordinasyon Kurulu’nda sonuçlandırılacak. (aa)