Bakan Aksu: Çakıcı'yı biz yakalattık

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Avusturya'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi.

ANKARA/İSTANBUL - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Avusturya'da yakalanan Alaattin Çakıcı'nın en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi. Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde düzenlenen 32. Bozkurt Yakaören Kültür ve Deniz Şenlikleri'ne katılan Aksu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çakıcı'nın Türkiye'den kaçışından itibaren gidebileceği tüm ülke polisleriyle iletişim kurulduğunu belirten Aksu, "Çakıcı, İnterpol tarafından Avrupa'da ve bütün dünyada takip ediliyordu. Avusturya'ya geçişini tespit ettik. Çakıcı, tamamen bizim isteğimiz ve bilgimiz dahilinde Avusturya polisince yakalandı" dedi.
İade sürecinin Türkiye ile Avusturya arasında daha önce imzalanan anlaşmalar doğrultusunda yürütüleceğini belirten Aksu, Adalet Bakanlığı'nın hazırlayacağı iade dosyasının, Avusturya Adalet Bakanlığı'na gönderileceğini kaydetti. Aksu, "Bu sürecin çok uzun olacağını sanmıyorum. Kısa sürede Çakıcı ülkemize getirilecek ve adalet önüne çıkacak" diye konuştu.
Meral için ek süre
Yeşil pasaportu Çakıcı'nın üzerinden çıkan emekli MİT'çi Faik Meral'in sorgusu İstanbul'da sürüyor. İzmir polisinin İstanbul polisine teslim ettiği Meral için organize suçlarla mücadele polisi, savcılıktan ek gözaltı süresi istedi. Savcılık, 15 Temmuz'dan geçerli olmak üzere dört günlük gözaltı süresi verdi. Çakıcı'ya yardım ve yataklıkla suçlanan Meral'in bugün ya da yarın hâkim karşısına çıkarılması bekleniyor.
Öte yandan, Avusturya'da yayımlanan Der Standart gazetesi Çakıcı'nın Türkiye'ye iadesinin üç ay alabileceğini yazdı. Die Presse gazetesi ise Avusturya adli makamlarının hızla iadeye hazırlık çalışmalarına başladıklarını yazdı. Gazete, Çakıcı'nın iade edilmesi için, adli makamların Türkiye'de daha önce suçlamalara neden olan yargılama ve soruşturma sürecinin AB standartlarına uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda araştırma yapacaklarını duyurdu.
(Radikal, anka, aa)