Bakan Aksu devrede: 'Kırmızı sokak' oluşturulamaz

'İçki yasağı' ve 'kırmızı sokak' tartışmasında AKP'li belediyelere eleştiri sürerken, İçişleri Bakanı Aksu devreye girdi: "Yasak geldiği doğru değil. Aksine bürokratik engeller kalkıyor. Valiliklerden 'kırmızı sokak' türü bir proje istenmedi, istenemez."

BURSA - 'Kırmızı sokak' uygulmasının ilk kez telaffuz edildiği Osmangazi ilçesinde 'içkili yerlerin taşınması' ısrarı sürüyor. CHP'liler ilçede fiili bir durum yaratıldığını söylerken AKP'li belediye başkanı, 'Hakkında şikâyet gelen içkili yerlerle ilgili düzenleme yapılması konusunda' ısrarlı.
Osmangazi Belediye Meclisi'nde dün söz alan CHP Grup Sözcüsü Yücel Akgün, ilçede fiili bir kısıtlama bulunduğuna dikkati çekti, "Alkollü işletmenin devir teslimi için gelen esnafın işlemleri yapılmıyor ve işletmelerin ruhsatları iptal ediliyor" dedi. AKP'li Belediye Başkanı Recep Altepe ise özellikle alkollü işletmelerle ilgili yoğun şikâyet geldiğini söyledi. Bu bölgelerin yeniden düzenlenmesinin şart olduğunu belirten Altepe "Bütün içkili mekânların hepsi şehir dışına taşınıyormuş ortamı yaratıldı. Böyle bir şey yok. Sadece düzenleme yapıyoruz. Mesela Eskişehir'de bu çalışma 1980'lerden önce yapıldı ve hâlâ çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Diğer illerde de böyle bir çalışma var" dedi. Kesin kararın ise meclisin önümüzdeki toplantısında alınacağını söyledi.
Bursa Bar Gazino ve Tavernacılar Odası Başkanı Ahmet Dalgıç ise içkili mekânların şehir dışında belirli mekânlarda toplanacağını gerekçe gösteren belediyenin 100'e yakın işletmenin ruhsatı beklettiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7655407655400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.