'Bakan Atalay açılım için kadınları da dinlemeliydi'

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- Hükümetin ‘Demokratik Açılım’ çalışmaları çerçevesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın görüş alışverişi için ziyaret programında Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) yer vermemesi kadınları üzdü.  TKDF Genel Başkanı Canan Güllü, “Kadınların bu denli sorunlar yaşadığı bir bölgeye yönelik açılım yapma kararlılığıyla bir çalışma başlatıyorsun ama görüş alışverişini gazeteciler ve meslek kuruluşlarıyla sınırlı tutuyorsun. Bu bizi çok üzdü. Sayın Bakan’ın bizi de dinleyeceğinden umutluyduk” dedi.
Hükümetin ‘Demokratik Açılım’ çalışmalarıyla ilgili hayal kırıklıklarını anlatan TKDF Genel Başkanı Canan Güllü, açılımın önyargılara kurban gittiğini söyledi. Açılımın; ‘henüz kurdelesi üzerindeyken’, paket açılmadan önyargılar nedeniyle ‘kötü bir şey’ olarak algılanmaya başladığını öne süren Güllü, “İnsanların açılım ile birlikte iç huzuru da gitti. Sokağa çıktığınız zaman taraflaşmanın başladığını görüyorsunuz. Açılacak paket detaylandırıldıktan sonra gündeme gelse daha iyi olurdu. Bu bir siyasi ranta dönüşmemeliydi” dedi. 

Hayal kırıklığı yaşadık
Açılımla ilgili çalışmaları yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yaptığı görüşmelerin sınırlı tutmasının kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını anlatan Güllü şunları söyledi:
“Hükümet sendikalara gitti, meslek örgütleriyle görüştü, gazetecilerle toplantı yaptı ama bir sivil toplum örgütünün gerçek sesini almadı. İşte yanlış budur. Tabanda gönüllülüğüyle bulunan grupları dinlemedi. Bundan rahatsız olduk. Kadıların sorun yaşadığı bir bölgede açılım olacaksa, kadınlar dinlenmeliydi. O bölgede, erken evlilik, namus ve töre cinayetleri, kadın işsizliği, kadın eğitimi, şiddet, feodal yapı gibi sorunlar var. Çocuk yaşta kızların, yaşı büyük erkeklere para karşılığı evlendirildiği bir bölgeden sözediyoruz. ‘Fare zehiri içip intihar etti’ denilen ama gerçekte zorla öldürülülen insanlardan söz ediyoruz. Ama kadınların yaşadığı tüm bu problemlere karşın bize hiçbir şey sormadılar. Biz ciddi ciddi sayın Bakandan çağrı bekledik. Bu bizi çok kırdı.” 

Pakette sığınma evleri olmalı
Federasyonun ‘çözüm formülünden’ de söz eden Güllü, her şeyden önce eğitime ağırlık verilmesini istedi. Güllü sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bakan bize sorarsa, deriz ki; nüfusu 50 binin üzerinde olan yerlerde kadın sığınma evi açılmasını düzenleyen bir genelge var. Bu genelgeyi uygulamayan belediye yöneticileri hakkında cezai müeyyide istiyoruz. Bu uygulanmadığı sürece kadınlar şiddete maruz kalıyor. Eğitim süreci çok önemli. Kadını bir noktada eğitime dahil edemiyoruz. Pakette bir kere eğitim almak isteyen kız öğrenciler için kalacak yer ve burs sorununu çözmek lazım. Bunu vergi paketine bile koyabiliriz.”