Bakan Avcı kapalı ceket cebini bıçakla açıp kalem koydu

Bakan Avcı kapalı ceket cebini bıçakla açıp kalem koydu
Bakan Avcı kapalı ceket cebini bıçakla açıp kalem koydu
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı toplantı ardından kendisine plaket verenlerin ceket ceplerine birer dolma kalem koydu. Avcı, Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Yanar'ın dikişle kapalı olan cebini çakı bıçağıyla açarak kalemi bıraktı.

RADİKAL - Milli Eğitim  Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'deki TUSAŞ Sanayi (TEI) ve Türkiye Lokomotif Motor Sanayi A.Ş.'de (TÜLOMSAŞ) meslek lisesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen 'Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacının Karşılanması Projesi'nin açılış törenlerine katıldı. İlk olarak TEI'deki törene katılan bakan Nabi Avcı yaptığı konuşmada son 12 yılda bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığı 'nın aldığını söyledi.

Avcı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Milli Eğitim Bakanlığı içinde de en büyük payı da mesleki ve teknik eğitim alıyor. 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 7.5 milyar liraydı, mesleki ve teknik eğitimin bu bütçe içindeki payı da 750 milyon liraydı. Bu yıl ki bütçemiz YÖK ve üniversiteleri katmadan söylüyorum 62 milyar lira. Bunun içinde mesleki ve teknik eğitimin payı da 8 milyar 230 milyon liradır."

TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit da konuşmasında bu yıl itibarıyla toplam satış hedeflerinin 303 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Akşit, "Satışımızın çok ciddi kısmı ise ihracat. Cironun yüzde 10'undan fazlasını yatırıma ayırıyoruz. Bu, ileriye doğru şirketimizin büyümesi için yatırımlarımıza devam ettiğimizin göstergesidir. Şu an için dünya semalarında uçan her iki uçaktan biri, Eskişehir'de üretilen parçaları taşıyor" diye konuştu. Konuşmaların ardından Akşit, Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya plaket takdim etti. Bakan Avcı da Akşit'e kalem hediye etti.

ÇAKIYI ÇIKARDI...

Bakan Avcı, TEI'den sonra TÜLOMSAŞ Düğün Salonu'nda düzenlenen törene katıldı. Avcı törende kendisine plaket veren TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı'ya ve Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Yanar'a birer dolma kalem verdi.


Hayri Avcı'nın ceketinin üst yaka cebine dolma kalemi koyan bakan Nabi Avcı, Ramazan Yanar'ın cebine de kalemi koymak istedi. Avcı, cebin dikişle kapalı olduğunu görünce kendi cebinden çıkardığı çakı bıçağıyla Yanar'ın kapalı olan cebini açtı ve içerisine kalemi koydu. Avcı, bir gazetecinin, "Çakınız da cebinizde hazır" demesi üzerine "Milli Eğitim daima hazır" yanıtını verdi.
DHA-Hakan TÜRKTAN