Bakan Avcı kopyacı illeri açıkladı

Bakan Avcı kopyacı illeri açıkladı
Bakan Avcı kopyacı illeri açıkladı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

2010-KPSS eğitim bilimleri testinde soruların sızdırılarak kopya çekilmesiyla ilgili soruşturma 3. yılını doldururken, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2012 KPSS lisans sınavında ortaya çıkan kopya olaylarını açıkladı. Bakan Avcı’nın verdiği bilgiye göre Hakkâri’de 56, Diyarbakır’da 53, Şanlıurfa’da 12 aday kopya çekti.
BDP ’li Adil Zozani, 2012-KPSS’de de kopya iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Zozani, önergesinde “Sınavları geçersiz sayılanların çoğunlukla Hakkâri ve Şırnak ilinden olduğuna dair iddialar bulunmaktadır” dedi ve sınavları iptal edilen kişi sayısını ve dağılımı sordu. ÖSYM Yönetim Kurulu’nun kararıyla oluşturulan komisyonun sınav esnasında yapılan kamera kayıtlarını incelediğini ve kopya çeken adayların tespit edildiğini belirten Avcı’nın verdiği bilgiye göre 2012-2013 yıllarında KPSS, YGS ve LYS’de 198.
2012 KPSS lisans sınavında Hakkâri merkezde 56, Diyarbakır merkezde 53, Şanlıurfa merkezde 12, Bursa, Şırnak, Mardin ve Çanakkale merkezde ise birer adayın kopya çektiği ortaya çıktı.
2012 KPSS Ortaöğretim Önlisans sınavında ise Ankara kuzey, Bitlis merkez, Kırşehir merkez, Konya merkez, Van merkez, Van Erciş, Mardin merkez, Siirt merkezde 1’er kişi, Diyarbakır merkezde 2, Diyarbakır Bismil’de 5, Diyarbakır Ergani’de 6, Şanlıurfa merkezde 6, Batman merkezde 4 kişi kopya çektiği gerekçesiyle işlem yapıldı.
2012 LYS’de Adıyaman merkezde 3, Ankara kuzeyde 2, Antalya merkezde 2, Bingöl merkezde 2, Eskişehir merkezde 2, Hakkâri merkezde 2, İstanbul 2. bölgede 6, İstanbul 3. bölgede 3, İstanbul 4. bölgede 3, Konya merkezde 2, Şanlıurfa merkezde 5 kopya olayına rastlandı.
2012 YGS’de Antalya merkezde 1, Hatay Dörtyol’da 1, İstanbul 1. Bölgede 1, İstanbul 5. Bölgede 2, Zonguldak merkezde 1, Kilis merkez-de 1, 2013 YGS’de ise İzmir güneyde 1, Mardin merkezde 1, Batman merkezde 1 kişi hakkında kopya ile ilgili işlem yapıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115290511529054

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bakan Avcı kopyacı illeri açıkladı hk, - sizin değil

  öncelikle,Bakan beyin açıklaması doğru olduğunu ben sanmıyorum.Çünkü insan oğlunun mayasında vardır.Ulaşamadığı yere bir şeyler atarlar.Bakanda bunu yapıyor.Kopyayı bence Fethullahçıların önünü açarak belli yerlerdeki kadroları ele geçirmek için yapıldığını söyleyecek değil herhalde.Pes yani bakanımıza. Söyle söyle utanma,nasıl olsa meydan boş.Teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyorum.

  isakentli' ye - gunesligunler_

  mevzubahis kopya ama senin kafa hala kürtte.artık birazcık mantıklı düşünelim. evet köhne bakan daha ziyade doğu illerini sayarak bir taşla iki kuş vurma hevesinde...size de düşen medyada verileni aynen düşünemeyen-sorgulayamayan kafalarınıza işlemeniz(sevgili medyanızın durumunu gezi olaylarında sizlerde gördünüz).ee unuturuz tabi.2010 yılında kpss de muazzam-belirgin bir kopya mevcuttu.ee noldu.haa pardon tabii bu kopya çeken/ full çekenlerin hepsi doğuluydu değilmi(!)?bizler hangi kentlerde kopya çekilmiş diye düşüneceğimize hangi partiye-gruba-zümreye ait kişiler kopya çekmiş diye düşünemiyoruz.düşünemiyoruz, napalım bu da bizim ülke gerçeğimiz.

  MARKAR GİBİ ANA FİKRİ BAŞKALARINDAN ALAN KOPYACI YAZARLARI DA ARAŞTIRACAKMI BAKANIMIZ? - mutluyucel

  Hani bir türkü vardır.Demirem oynamasın, oynasın yârim, Dirsekten aşağı bel oynamasın, Karakaş altında göz oynamasın,.Yazarımız Yeni Şafak ta yazmasın demirem ,yazsın da, hep başkalarının düşünüp önceden yazdıklarını alıp,allayıp pullayıp yeni fikirmiş gibi yazmasın. Hani alışkanlık olmasın diye derim. Birkaç örnek;CHP ilerici olsa geriye CHP gibi bir parti kalmaz,biter sözü,(eski gazetesi Taraf ta bir yorumcunun sözüsür.)Tutucular, yobazlar vardır ama onlar dindar muhafazakarlar değildir,ulusalcılardır sözü,(Radikalde bir yorumcudan alınmıştır). Toplumların değişen zamanlarının gergin olması,değişim arefesinin, baharın mart ayı gibi kazma kürek te yaktırabileceği sözü(Radikalde bir yorumcudan alınmıştır.Türkiye de dindar muhafazakar kesimin, değişime en yakın kesim olduğu (Taraf yazarı Ahmet Altan dan alınmıştır.vs.Zaten yeni gazetesinde beş on makale yazdı onların da çoğu devşirme.Söylemirem de,hani sonra arkadaşları başkalarından duyar ayıp olur diye söylirem.Yeni Şafak okuyucuya sansürsüz yorum yaptırsın bakalım MARKAR ın kopyacılığı bitince yazarlığı kalacak mı?

  ... - isakent

  Hadi bakalım budamı tesadüf. bunu soran vekil temsil ettigin bölge adına bir özeleştiri vermeyi düşünürmüsünüz