Bakan Avcı'nın önerdiği kitapta Marx neyi anlatıyor?

Bakan Avcı'nın önerdiği kitapta Marx neyi anlatıyor?
Bakan Avcı'nın önerdiği kitapta Marx neyi anlatıyor?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ODTÜ'lü öğrencilere Karl Marx'ın 'Louis Bonaparte'nin 18. Brumeri'ni önermesi dikkak çekti. Kitap, Fransa'daki cumhuriyetin "anayasal darbe" ile adım adım nasıl diktatörlüğe evrildiğini anlatıyor. Meşhur "Bütün tarihsel büyük olaylar ve kişiler, iki kez yinelenir. İlkinde trajedi, ikincisinde komedi olarak" sözü de bu kitapta yer alır.

RADİKAL - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ODTÜ ile ilgili yaşanan tartışmalara değinirken, öğrencilere ilginç bir tavsiyede bulundu: "ODTÜ bir markadır. Ancak şiddet markası değildir. Akademik hüviyetiyle bir markadır. Sadece ODTÜ değil Hacettepe ve Ankara Üniversitesi'nde olay çıkarmaya çalışan öğrenciler biraz okusunlar. Karl Marx'ın 'Louis Bonaparte'nin 18. Brumeri'ni okusunlar."

Avcı'nın öğrencilere önerdiği kitap, Karl Marx'ın eserleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Ekonomi politik ve felsefi eserlerinin yanında ayrı bir yerde duran bu kitap ile Marx, Fransa'da cumhuriyetin nasıl adım adım bir diktatörlüğe evrildiğini anlatır.

Kitabın adı Fransız devrim takviminin Brumaire ayının 18. günü Napoleon'un Paris ordusunun başına geçip Meclis'i basması olayından gelir.

Kitabın ana ekseni ise, Napolyon'un yeğeni Louis Bonaparte'ın Fransa'da küçük mülkiyet sahibi köylüleri de arkasına alarak yaptığı darbedir.

Nabi Avcı'dan ODTÜ'ye: Karl Marx'ı okuyun!
 

CUMHURİYET ADIM ADIM NASIL DİKTATÖRLÜĞE EVRİLDİ?

Marx bu darbeye giden süreci anlatırken siyasi partilerin durumunu, güncel olayları, parlamentonun durumunu ve özellikle bir demokratikleşme adımı olarak sunulan anayasa değişikliği referandumunun perde arkasında yatan siyasi amacı analiz eder.

Lois Napolyon'un gerçekleştirdiği darbeyi, amcası Napolyon Bonapart`ın daha önceden gerçekleştirdiği darbeyle kıyaslar ve hala siyaset bilimi analizlerinde önemli bir anahtar olarak kullanılan şu önemli çıkarsamayı yapar: "Hegel, bir yerde, şöyle bir gözlemde bulunur: Bütün tarihsel büyük olaylar ve kişiler, hemen hemen iki kez yinelenir. Hegel eklemeyi unutmuş: İlkinde trajedi, ikincisinde komedi olarak."

Murat Yetkin yazdı. "Bonaparte seçimle gelip  darbeyle değiştirmişti"