Bakan: Bağışa engel olamadık

Büyük sorun haline gelen zorunlu bağış konusunda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten acı bir itiraf geldi. Çelik, zorla bağışı engellemek için yoğun çaba gösterdiğini belirtirken, "Engellemek için okul bastım, yine alınıyor" dedi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Büyük sorun haline gelen zorunlu bağış konusunda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten acı bir itiraf geldi. Çelik, zorla bağışı engellemek için yoğun çaba gösterdiğini belirtirken, "Engellemek için okul bastım, yine alınıyor" dedi.
Çelik, AKP'nin Kızılcahamam Kampı'nda milletvekillerinin, "Zorunlu bağışla ilgili çok şikâyet geliyor. Siz de her zaman buna karşı olduğunuzu söylüyorsunuz. Zorla bağış neden engellenemiyor? diye sordu. Çelik, zorunlu bağışı tasvip etmediğini, engellemek için çaba gösterdiğini belirterek, "Zorunlu bağışla ilgili gelen her şikâyeti değerlendiriyoruz. Bağışı engellemek için okul bastım, denetlemelerde bulundum. Ancak yine de alınıyor. Sorun daha yapısal özellikler taşıyor. Biz bunu aşmak için bakanlık olarak gerekeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.
Bakan Çelik'in, 'Okul bastım' sözüyle anlattığı denetlemeyi yaklaşık iki hafta önce Çankaya Karahanlı İlköğretim Okulu'nda yaptığı öğrenildi. Çelik'in, okul müdürü ile bir görüşme yaptığı ve zorunlu bağış konusunda 'uyardığı' belirtildi.