Bakan Bayraktar: Yol, ODTÜ'nün istediği gibi yapılacak

Bakan Bayraktar: Yol, ODTÜ'nün istediği gibi yapılacak
Bakan Bayraktar: Yol, ODTÜ'nün istediği gibi yapılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, " Yol, ODTÜ Rektörlüğünün isteği doğrultusunda tünel şeklinde olacak. Tünel yer altından geçecek, hiçbir şekilde kampüsü bozmayacak, ağaç dokusuna vs. zarar vermeyecek" dedi.

ANKARAÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü'nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık alanın imar planlarının, Rektörlüğün teklif ettiği haliyle bir iki gün içinde onaylanacağını bildirdi.

Bayraktar, alana ilişkin hazırlanan 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli imar planı tekliflerinin ODTÜ Rektörlüğünün 3 Mayıs tarihli yazısıyla Bakanlığa iletildiğini söyledi.

Talebin geldiği günden itibaren üniversiteyle birlikte çalıştıklarını anlatan Bayraktar, ODTÜ planlarının, Rektörlüğün teklif ettiği haliyle bir iki gün içinde onaylanacağını belirtti.

Planların, üniversitenin bütünlüğünü bozmayacak iki ana ulaşım aksını içerdiğini ifade eden Bayraktar, bunlardan birisinin Anadolu Bulvarı'nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçeceğini dile getirdi.

ODTÜ arazisinin toplamının 4 bin hektar olduğunu belirten Bayraktar, Anadolu Bulvarı'nın devamı olan yolun, 4 bin hektarlık ODTÜ arazisinin yüzde 1'ini bile kapsamadığına işaret etti. Bayraktar, "Bu yol, en az zarar verecek şekilde sınırdan geçiyor. Buradaki ağaçlar da taşınacak, yeniden dikim yapılacak" dedi.

Plana ilgili tüm kurumların olumlu görüş verdiğini ifade eden Bayraktar, "Kurul kararının, Tabiat Varlıkları Komisyonu kararının olmadığı gibi eleştiriler yapılıyor. Oysa bütün hepsi alındı" diye konuştu.

ODTÜ'nün kampüste teknokent, kolej gibi çok sayıda inşaat yaptığına işaret eden Bayraktar, bu alanların da planda yer alacağını kaydetti.


ODTÜ'DEN TÜNEL GEÇECEK
Planda, ODTÜ'nün doğu batı hattında ikinci bir yolun da yer aldığını anlatan Bayraktar, kampüs bütünlüğünü bozmayacak şekilde, batı-doğu doğrultusundaki tünel geçişinin onaylanacağını ifade etti. Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bilkent tarafından başlayıp, doğu batı hattında geçiş yapılacak. Planda, burası ODTÜ kampüsünü tam ikiye bölüyor gibi görünüyor. Bunu Rektörlüğün isteği doğrultusunda tünel olarak koyuyoruz. Geçiş yeraltından olacak. Kampüsü hiçbir şekilde bozmayacak, hiçbir şekilde ağaç dokusuna vs. zarar vermeyecek. Bu çok maliyetli, yaklaşık 100 milyon. Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ kampüsü korunsun diye böyle bir fedakarlığa giriyor."


YARGITAY BİRİMLERİ, İNCEK'E TAŞINACAK
Kızılay'daki Yargıtay binasının tüm birimlerinin, İncek'te Anayasa Mahkemesinin de bulunduğu ODTÜ arazisine taşınacağını, bunun da planda yer aldığını anlatan Bayraktar, "Plan konusunda içimizde hiçbir tereddüt yok. Bununla hem yaklaşık 4 bin hektarlık alan imar planına kavuşmuş olacak hem de Ankara'nın ulaşım sorununun giderilmesinde önemli adım atılacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, planların onaylanmasıyla Ankara için önem taşıyan ulaşım akslarının da inşaasına başlanılabileceğini sözlerine ekledi.

AA


  http://www.radikal.com.tr/115140211514029

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şimdilik güzel, peki sonra? - cenkay

  Bakanın açıklamasıyla ODTÜ adıyla bilinen direnişin ODTÜ boyutunda kayda değer bir kazanımın olduğu görünüyor. Buna karşılık direniş sadece ODTÜ arazisine yönelik değil 100. Yıl ve Çiğdem Mahallelerindeki yapısal değişimle de ilgiliydi. Tamamı tüccar zihniyeti ile çalışan iktidarın daha önceki uygulamalarında hep denediği gibi sıkışmadıkça avantadan vazgeçmeyip, sıkışınca temsili olarak kaşıkla verip kepçeyle lüpleme uygulamasının hangi noktada ortaya çıkacağını tespit etmeye yönelik uyanık olmak lazım. ODTÜ'lülere komşu mahalleleri yalnız bırakmayacağı inancıyla saygılarımı sunuyorum.

  yıkım bakanı - aharasa

  bakan kardeşim bak ne diyeceğim, hiç bu ayrıntılı projelerle uğraşma, türkyede yapılan bütün binaları yıkalım, sen istediğin binaları hesleri yap, kalan yerlere de 777.000 kilometrekare asfalt serelim, bir iki dağ delip oralara da asfalt serelim, hem trafik sorunu biter hem de tertemiz, sorunsuz, mis gibi bir ülke olur. ne dersin?

  İşte budur.. - Se Ge

  İşte böyle uzlaşı içinde yapın yapacaksanız. ODTÜ tepki göstermese, kampüsün orta yerinden (Bilkent tarafından) otoban geçecekti. Neyseki yolun altına alınmış.

  peki ya melih gökçek? - karaoke

  o ne olacak, onu da belirtsin sayın bayraktar.

  4 talebe ha - maren

  Türkiye'nin dört bir yanında ODTÜ için sokağa dökülen onlarca halkımız, Öldürülen Ahmet Atakan, gözaltına alındığında çıplak aramaya mecbur bırakılan kadınlarımız bunlar 4 talabe oluyo ha! mesele ağaç değil efendiler anlamadınız mı eylemlerin sebebinin kökenini 11 yıllık kısıtlamalar, özelleştirmeler, sürekli değiştirilen meb müfredatı, yök yasası, hukukun ayaklar altına alınması, avukatların yerlerde sürüklenmesi, doktorların dövülmesi, gittikçe artan kadın cinayetleri, kadınların bedenlerine hükedilmesi, çocuklarımıza zehirli sütlerin içirilmesi, Hatay'ın Suriyeli mültecilerden dolayı dükkanlarını açamaması hafta sonu sokağa gönül rahatlığıyla çocuklarını alıp, dışarı çıkamaması 4talebe evet benim teneffüs ettiğim alanla ilgili yapılacak her türlü değişiklik bana sorulmalı 4 talebeye

  isakent: ne istiyorsun? - brandywine06

  Kampüs otoyolla ikiye bölünsün, öğrenciler o yoldan üst geçitle mi geçsinler? Okul kampüsünden otoyol geçer mi? Zaten bunu yapmak isteyen Gökçek en baştan hatalıyken, bakanlık doğruyu görmüş. Devlet vatandaşa rest çekmek için mi var, yoksa onun yaşamını kolaylaştırmak için mi? Zaten Çiğdem ve 100. yıl mahalleleri buna da karşılar çünkü çok sakin olan bu iki semt de otoyola kurban gidecek. Adam olan belediye yollarını bu mahalleler daha oluşurken planlar. Ama öyle bir belediye başkanı bizde yok maalesef.

  la odtü - mülksüz

  la odtü nelere kadirsin yeminle:)