Bakan Çelik, 'commonwealth' istiyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İngiltere'nin kendine bağlı dominyonlara özgürlük verip onları 'commonwealth' (milletler topluluğu) adı altında bir araya topladığını belirterek, “İngiltere'nin commonwealthi var, Rusya'nın, Fransa'nın, İspanya'nın var. Peki bizim commonwealthimiz nerede?" diye sordu.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İngiltere'nin kendine bağlı dominyonlara özgürlük verip onları 'commonwealth' (milletler topluluğu) adı altında bir araya topladığını belirterek, “İngiltere'nin commonwealthi var, Rusya'nın, Fransa'nın, İspanya'nın var. Peki bizim commonwealthimiz nerede?" diye sordu. Çelik, “Hinterlandımızda Ortadoğu yoksa, Afrika yoksa, Balkanlar yoksa bizim büyük devlet olma iddiamız sözde kalır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında işbirliğini öngören ‘Eğitim İşbirliği ve Teknik Yardım’ protokolü, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından imzalandı.

MEB Başöğretmen Salonunda gerçekleşen imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Büyük devlet sözle değil icraatla olur. Biz tarih boyunca büyük devletler kurmuş olan bir milletiz. Biz bir muz cumhuriyeti değiliz. Yeryüzündeki herhangi bir devlet değiliz. Fakat maalesef bir çoğumuz Türkiye'nin bu misyonunu farkında değil" dedi.

Çelik, İngiltere'nin kendine bağlı dominyonlara özgürlük verdiğini, kendine

yakın yönetimleri işbaşına getirdiğini anlatarak, "Onları 'commonwealth' adı altında bir araya topladı. İngiliz milletler topluluğu adı altında 53 ülkeden oluşan bir blok oluşmuştur. İngiltere'nin commonwealthi var, Rusya'nın, Fransa'nın, İspanya'nın var. Peki bizim commonwealthimiz nerede?" dedi.

Bakan Çelik, "Bizim hinterlandımızda Ortadoğu yoksa, Afrika yoksa, Balkanlar yoksa bizim büyük devlet olma iddiamız sözde kalır" diye konuştu. Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kazanmasından sonra ilişkilerde ciddi bir gelişme olduğunu belirten Çelik, TİKA'nın bu yönüyle çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye'nin artık dışardan sadece finansal destek alan bir ülke olmadığını, aynı zamanda destek veren bir ülke olduğunun altını çizen Çelik, 2007’de bütün kaynaklardan yurtdışına aktarılan kaynağın yaklaşık 800 milyon dolar olduğunu belirtti.

Devlet Bakanı Yazıcıoğlu ise MEB ile TİKA arasında imzalanan protokolle Türk kültürünün yeni nesillere aktarılması için uygulanacak faaliyet ve projelerde tarafların işbirliği yapmasının amaçlandığını ifade ederek, Türkiye'nin eğitim alanında sahip olduğu kapasitenin muhatap ülkelere aktarılması için ortak projelerin yürütülmesinin hedeflendiğini söyledi.

Yazıcıoğlu, hükümetin Türk dünyasıyla kültürel coğrafyada yer alan ülkelerle ilişkisinin geliştirilmesine çok önem verdiğini de belirtti. (Radikall)