Bakan Çelik: Okulların bayram sonrası açılmasıyla ilgili MEB çalışma yapıyor

Bakan Çelik: Okulların bayram sonrası açılmasıyla ilgili MEB çalışma yapıyor
Bakan Çelik: Okulların bayram sonrası açılmasıyla ilgili MEB çalışma yapıyor
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Turizm camiasından gelen okulların Kurban Bayramı sonrası açılması talebi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yal görüştük. Çalışma yapıyorlar" dedi.

RADİKAL-Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Turizm camiasından gelen okulların Kurban Bayramı sonrası açılması talebi ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yal görüştük.  Çalışma yapıyorlar. Daha sonra konuyu Başbakanımıza sunacağız" dedi. 

Okullar geç açılsın turizm canlansın’ önerisi gittikçe yayılıyor. Çatışmalar ve siyasi belirsizlikten olumsuz etkilenen ülke turizmini canlandırmak için Fethiye, Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanlarının, okulların 14 Eylül yerine, Kurban Bayramı’ndan sonraki pazartesi günü olan 28 Eylül’de açılmasını önerisine, İzmir’in belediye başkanları destek verdi. Başkanlar, "Okullar geç açılsın, turizm canlansın" önerisine katıldı. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, attığı tweet ile "Okulların Kurban Bayramı sonrası açılması talebini Milli Eğitim Bakanımızla görüştük" dedi.

 Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sektörden gelen talepleri değerlendirmeye aldıklarını söyleyen Bakan Çelik şunları söyledi: "Rusya’daki, uygulanan ekonomik yaptırımlar sebebiyle, Rusya'da bir ekonomik daralmalar var. Bunun neticesi olarak turist çıkışında ciddi bir azalma var. Bu tabi Türkiye ’nin turizmini olumsuz etkiliyor. En olumsuz etkilenenlerden biri biziz. Biz bir takım tedbirler geliştiriyoruz. Tanıtım kampanyasını yoğunlaştırmak, oradan gelen bağımsız devletler topluluklarından gelen uçak yardımlarını artırdık, tur operatörlerine yardım yapıyoruz. Şimdi iç taleple ilgili turizmcilerden gelen okulların açılmasının ertelenmesi talebi var. Ben konuyu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yla görüştüm. Kendileri bugün titiz bir çalışma yapacaklarını, sonuca varmaya çalışacaklarını söylediler. Konuyu Başbakanımıza götüreceğiz ve ne tür sonuçlandığını sizinle paylaşacağız."