Bakan Çelik söz verdi: Sorun yaşanmayacak

Liselerin dört yıla çıkarılmasına ciddi hazırlık yapılmadığı gerekçesiyle Eğitim-Sen tepki gösterirken, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sorun yaşanmayacağı sözü verdi.

ANKARA/İSTANBUL - Liselerin dört yıla çıkarılmasına ciddi hazırlık yapılmadığı gerekçesiyle Eğitim-Sen tepki gösterirken, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sorun yaşanmayacağı sözü verdi.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, dün, 2004-2005 eğitim yılını değerlendirirken, hükümetin, yıllardır biriken sorunların çözümü noktasında çok yol almadığını ileri sürdü. Dinçer, ilköğretimden yararlanamayan 737 bin 614 çocuk bulunduğunu, bunun yüzde 70'inin ise kız çocuğu olduğunu söyledi. Dinçer, "Önümüzdeki yıllarda 30 kişilik sınıflarda tekli ve normal eğitim yapabilmek için 3 bin 200 okula, 96 bin dersliğe ve 120 bin öğretmene ihtiyaç var. Bunun maliyeti de 10 katrilyon liradır" dedi.
Dinçer: Ne idüğü belirsiz proje
Dinçer, liselerin dört yıla çıkarılmasını ise şöyle eleştirdi: "Aslolan eğitim sisteminin genel sorunlarını çözmektir. Hükümet sivrisineklerle uğraşıyor, ama sistem sürekli sivrisinek üretiyor. Yapısal bir değişime ihtiyaç var. Liselerde dört yıla geçiş, ne idüğü belirsiz, içeriği ciddi bilimsel hazırlık aşamasından geçmeden ortaya atılmış bir projedir. Sırf AB fonlarından yararlanacağız diye atılan bir adım."
Erdoğan sınıfta kaldı!
Dinçer, Başbakan Tayyip Erdoğan için hazırlanan karneyi de okudu. Karnenin, 'Davranışlar' bölümündeki notları okuyan Dinçer, Erdoğan'ın 'Şiddete eğilim' notunun 'Pekiyi', 'Kolektif yönetme anlayışı' ile 'Sabır, barış ve hoşgörü' notlarının ise 'Başarısız' olduğunu söyledi. Dinçer, Erdoğan ve hükümetin 'Sınıf tekrarı' yapmasına karar verildiğini kaydetti.
Çelik: Milimetrik hesaplandı
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, dün İstanbul'da, "Eğitimciler, '8 artı 4 yerine, 9 artı 3' diyor. Siz nasıl bakıyorsunuz" sorusu üzerine, şunları söyledi:
"Herkes kendine göre hesap yapabilir. Ama, elinizi taşın altına koyan kişiyseniz mesele farklılaşıyor. 'Öğretmen ve derslik yetişmeyecek' deniyor. Ben Milli Eğitim Bakanı olarak taahhüt ediyorum, bu konuda sorun olmayacak. Çünkü bunun hesapları milimetrik yapıldı. Dört yıl sonra ek dersliğe ihtiyacımız olacak. Dört yılda bu dersliklerin üretimi yapılacak. Yeni okullar inşa edilecek. Arkadaşlar, en olumsuz şeylerin de hesabını yaptı. Bu, alınması geciken bir karardı."


    http://www.radikal.com.tr/7487347487340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.