Bakan Çelik'e çıldırtan Çıldır soruları

Meclis'te milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e yöneltilen 24 sorudan 22'sinin CHP'li Ensar Öğüt'ün seçim bölgesiyle ilgili olması, Bakan Çelik'in konuşmasını, 'Çıldır ve köyleri özel sunumuna' çevirdi.

ANKARA - Meclis'te milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e yöneltilen 24 sorudan 22'sinin CHP'li Ensar Öğüt'ün seçim bölgesiyle ilgili olması, Bakan Çelik'in konuşmasını, 'Çıldır ve köyleri özel sunumuna' çevirdi.
Çelik, Öğüt'ün Ardahan'ın Çıldır ilçesi ve köylerinde bazı ilköğretim okullarının çatılarının aktığı, tuvaletinin, pencerelerinin, istinat duvarının olmadığı, öğretmen bulunmadığı ve bunlarla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmayacağı yönündeki 22 ayrı soru önergesini cevapladı. Çelik, bütün köy ve beldelerde bulunan okullar için çatının akmaması, tuvaletin olmaması, istinat duvarı bulunmaması, öğretmen olmaması gibi sorunların bir standart olamayacağını vurguladı.
25 bin öğretmen açığı
Türkiye'deki öğretmen açığından söz eden Çelik, kamuda tahsis edilen kadroların asgari yarısının MEB'e tahsis edildiğini ve 25 bin öğretmen açığı olduğunu söyledi. Aralık ayında 10 bin öğretmenin atanacağını belirten Çelik, öğretmen açığının 'vahamet aşamasında' olmadığını belirtti.
Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in yatılı okul yerine taşımalı eğitimin tercih edilmesiyle ilgili sorusuna da yanıt veren Çelik, kendisinin de yedi yaşından bu yana yatılı okullarda eğitim gördüğünü belirtti. Çelik, CHP'li Yaşar Tüzün'ün, yurtlarla ilgili sorusunu yanıtlarken de, üniversite kurulan illerde yurt inşaatlarının sürdüğünü ve en kısa zamanda bitirileceğini ifade etti.