Bakan Çelik'in kardeşine silahlı saldırı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in kardeşi Ahmet Çelik'in otomobiline tabancayla ateş açıldı. Ahmet Çelik'in yara almadan kurtulduğu saldırıyla ilgili üç kişi gözaltına alındı.

VAN - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in kardeşi Ahmet Çelik'in otomobiline tabancayla ateş açıldı. Ahmet Çelik'in yara almadan kurtulduğu saldırıyla ilgili üç kişi gözaltına alındı. Ancak bu kişiler daha sonra serbest bırakıldı. Saldırganın 15-16 yaşlarında olduğu belirtildi, saldırı nedeniyse henüz belirlenemedi.
Bakan Çelik'in Van'da konfeksiyon dükkânı işleten kardeşi Ahmet Çelik dün saat 10.45'de otomobili kullanan bir yakınıyla birlikte kent merkezine gitmek üzere İstasyon Mahallesi'ndeki evinden çıkmıştı. Kısa süre sonra silahlı saldırıya uğrayan otomobilde Çelik ve yakını yara almadan kurtuldu. Otomobilin sağ ön camına iki kurşun isabet ettiği belirlenirken saldırgan yaya olarak kaçtı.
Saldırının ardından Emniyet Müdürlüğü ekipleri üç kişiyi şüphe üzerine gözaltına aldı. Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, gözaltına alınan üç zanlının yapılan teşhis ardından olayla ilgilerinin olmadığının belirlendiğini ve serbest bırakıldığını açıkladı.
9 milimetrelik tabanca
Emniyet Müdürü Kesmez, görgü tanıklarına göre saldırganın 16-17 yaşlarında olduğunu, geniş çaplı soruşturmanın sürdürüldüğünü belirterek şöyle konuştu:
"Olayı tüm yönleriyle araştırıyoruz. Siyasi yönü olup olmadığını, ne amaçla yapıldığını araştırıyoruz. Saldırı 9 milimetre çapında bir silahla yapılmış. Ancak saldırının profesyonel bir suikast girişimi olmadığı görülüyor. Ayrıca Ahmet Çelik şu ana kadar hiç tehdit almamış. Bizden koruma da talep etmedi. Ama biz uzaktan kendi yöntemlerimizle koruma yapacağız. Saldırıyı yapan kişinin robot resmini de çıkaracağız." Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Van Emniyet Müdürü Kesmez'i arayarak saldırıyla ilgili bilgi aldı.