Bakan Çelik'ten AB'ye: Açın artık şu eğitim faslını

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Marc Pierini'nin de hazır bulunduğu Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi'nin (MEGEP) kapanış konferansında, "Bütün hazırlıkları yaptık hala eğitim faslını açmadınız" diyerek sitem etti.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Marc Pierini'nin de hazır bulunduğu Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi'nin (MEGEP) kapanış konferansında, "Bütün hazırlıkları yaptık hala eğitim faslını açmadınız" diyerek sitem etti. AB ilerleme raporunda özürlü eğitiminde Türkiye'nin yeterince ilerleme gösteremediğine yönelik bir ifadenin yer almasını da eleştiren Çelik, "Türkiye 2 yılda özürlü eğitiminde yüzde 200 ilerleme kaydetti" dedi.

Çelik, 'Mesleki Eğitim Reformlarını Değerlendirme Uluslararası Konferansı'na katıldı. AB'den alınan 51 milyon Avroluk hibeyle 2002'de başlatılan 5 yıllık Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Projesinin tamamlanması nedeniyle düzenlenen konferansta, Çelik'in yanı sıra Büyükelçi Pierini, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve çok sayıda sivil toplum temsilcisi de hazır bulundu.

Çelik, AB'nin ilerleme raporunda en az eğitim alanının eleştirdiğini dile getirerek, "Ancak, raporda özürlülerin eğitimi konusunda yeterli gelişme olmadığı söyleniyor. Bu haksızlıktır" dedi. Çelik, özürlü eğitiminde son 2 yılda yüzde 200 artış sağlandığını ifade ederek, "Sanırım bu bilgiler, AB’ye eksik ulaştı" yorumunu yaptı. Pierini aracılığıyla AB’ye bir sitemini iletmek istediğini belirten Çelik, bazı siyasi tartışmalar nedeniyle eğitim ve kültür başlığının son bir yıldır müzakereye açılmadığını anımsatarak, eğitimin siyasi tartışmalara kurban edilmesinin doğru bir tavır olmadığını söyledi.

Mesleki eğitime yeni ifade

Mesleki eğitimi artık, 'sektörel mesleki ve teknik eğitim' olarak ifade etmek istediğini belirten Çelik, "Ne zaman mesleki eğitim desem imam hatip anlaşılıyor. İmam hatiplerin sektörlerle bir alakası yok. Bu okullar devletle ilgili" diye konuştu. Meslek Yüksek Okullarının mevcut durumunu da tartışmaya açan Çelik, şunları söyledi:

"Türkiye’nin en büyük mesleki eğitim faciası, meslek yüksekokulları. Meslek yüksekokulları dökülüyor. Öğrenciler meslek yüksekokullarını mesleksiz yüksek okul olarak algılamıştır. Teknik eğitim fakültelerinin durumu da hiç iyi değil. Geçen sene teknik eğitim fakültesi dekanlarını topladım. ’Fakültelerinizi yeni bir şekle sokmak için bir formül geliştirin’ dedim ve bunu hala YÖK’ten bekliyoruz."

Pierini: "Amaç ders vermek değil"

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçisi Marc Pierini de müzakereler sürecinde AB olarak amaçlarının Türkiye'ye ders vermek olmadığını tecrübelerini paylaşmak istediklerini söyledi. AB İlerleme Raporu'na da değinen Pierini, "Türkiye son bir yıldır politik krizlerle çalkalandığı için mevzuata ilişkin çok bir ilerleme kat edemedi" dedi.

Mesleki eğitimin önü açılmalı

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise eğitim konusuna her zaman önem verdiklerini, Türk sanayisinin güvencesinin eğitim olduğuna inandıklarını ifade etti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da sektörün yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacına dikkat çekerek, mesleki teknik eğitimin önünün açılması gerektiğini, ancak bu şekilde toplumun gelişebileceğini ifade etti. Konuşmaların ardından Bakan Çelik, projeye katkı sağlayan kuruluşlara plaket verdi.(Radikall)