Bakan Çiçek: Tezkereyi dolapta dursun diye çıkarmadık

Hükümet Sözcüsü Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında silahlı mücadelenin öncelikli olarak görüşüldüğünü söyledi

ANKARA - Hakkari Dağlıca'da meydana gelen saldırının ardından toplanan ilk Bakanlar Kurulu'ndan TSK'ya 'tam destek' çıktı. Hükümetin silahlı kuvvetlerin terörist saldırıların yok edilmesini amaçlayan taleplerini karşılama konusunda "tam bir siyasi kararlılığa sahip olduğu" vurgulanan hükümet açıklamasında vatandaşlara da "provakasyona gelmeyin" mesajı verildi.

Bakanlar kurulu dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı. Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu adına hazırlanan açıklamayı okudu. Bakanlar Kurulu açıklamasında özetle şöyle deniyor:

Öncelik silahlı mücadelede

"Bakanlar Kurulumuzda, Hakkari Dağılca'da meydana gelen hain saldırı başta olmak üzere, terörle ve teröristle mücadele konusu kapsamlı şekilde ele alınmış, önümüzdeki döneme yönelik atılacak yeni adımlar ve ilave tedbirler belirlenmiştir. Terörizmle mücadelenin çok boyutlu olduğu düşünüldüğünde silahlı mücadele öncelikli olmak üzere hukuki, siyasi, diplomatik ekonomik ve sosyal alanlarda alınan ve ivedi olarak alınması gereken tedbirler değerlendirilmiştir. Geçen beş yılda alınan önemli mesafeyle sağlanan devlet-millet bütünleşmesinin pekiştirilmesi yönündeki çalışmalarda aynı kararlılıkla sürdürülecektir.

Devlet mutabakat içinde

Terörle mücadelede hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin ve tüm ilgili kuruluşlarımızın azmi ve kararlılığı tamdır. Terörle mücadelede alınması gereken tedbirlerin niteliği, zamanı ve yöntemi konusunda devletin tüm kurumları; Cumhurbaşkanlığı, hükümet ve Türk Silahlı Kuvvetleri tam bir mutabakat içindedir.

TSK'ya tam destek

Hükümetimizin, silahlı kuvvetlerimizin Türkiye'ye yönelik terörist saldırıların yok edilmesini amaçlayan taleplerini karşılama konusunda tam bir siyasi kararlılığa sahiptir.

Devlet duruma hakim

Devletimiz bölgeye ve duruma hakimdir, operasyonlar geniş çaplı olarak sürdürülmekte olup şu ana kadar 34 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir.

Provakasyon uyarısı

Bu konuda vatandaşlarımız sakin ve müsterih olmalıdır. Terörle mücadele konusu milli bir meseledir. Bu konuda milli birlik ve bütünlüğü zedeleyecek yaklaşımlardan kaçınılmalıdır. Toplum olarak bu tür hain saldırılara karşı vereceğimiz en iyi cevap birlik ve beraberliğimizi en üst düzeyde tutarak sağduyulu ve metanet içinde bir duruş sergilemek olacaktır. Milletimizi birbirine düşürmeye yönelik provakasyonları boşa çıkarmak teröristlere ve destekçilerine milletimizin vereceği en büyük cevaptır.

Türkiye'nin sabrını sınamayın

Türkiye Cumhuriyeti ulusal bütünlüğünü, üniter yapısını ve toprak bütünlüğünü koruma, güç ve yeterliliğine sahiptir. Türkiye'nin sabırlı soğukkanlı hareketini kimse istismar etmemeli Türkiye'nin gücünü sınamaya yeltenmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla yürütmek ve üzerine aldığı yetkiyi en ideal şekilde kullanmakta tam bir azim ve kararlılığa sahiptir."

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, "devletin tüm kurumlarının mutabakat içinde olduğunu" üç defa tekrar etti. Başbakan ve Dişişleri Bakanı'nın temasları hakkında bilgi veren Çiçek, bir gazetecinin, "Daha öncede sınır ötesine olanak sağlayan yetki tezkeresini kullanmak istemediğini söylediniz. Son gelişmelere bakıldığında bunu kullanmaya doğru yaklaşıyormusunuz?" sorusu üzerine "Her defasında soruları siz soruyorsunuz da doğruların yanı sıra bir de işin içine önyargınızı katınca ben cevap vermekte zorlanıyorum" dedi. Kendisinin "İnşallah tezkereyi kullanmaya ihtiyaç kalmaz" dediğini söyleyen Çiçek, şöyle devam etti:

"Madem ki bir milli meseleyi yürütüyoruz, heralde bu sorulara cevap veren kadar soruyu soranların da sorumluluğu olması gerekir. Hepimiz teker teker sorumluluk taşıyoruz. Sorular da düzgün sorulmalı, cevaplar da düzgün verilmelidir. Biz tabiatıyla tam bir kararlılıkla Meclisimizin büyük bir çoğunluğuyla bu tezkereyi çıkardık. O tezkereyi dolapda dursun diye de çıkarmadık."

Dokuz düşünüp öyle adım atarız

Çiçek, Kuzey Irak'a yönelik bazı yaptırımlar uygulanacağı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine, terör konusunda geçen hafta TBMM'de ayrıntılı bir görüşme yapıldığını söyledi. "Uğraştığımız basit bir zabıta vakası değil" diyen Çiçek, bugüne kadar bazı önlemlerin alındığını, bundan sonra da alınmaya devam edeceğini söyledi. Çiçek, şöyle konuştu: "Her türlü tedbiri 9 defa düşünüp ondan sonra almak gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum. Maalesef kamuoyunda yapılan tartışmalar bizim bazı gerçekleri söylememizi zorlaştırmaktadır. Tam tersi gün tam bir vatanseverlik günüdür. Kapsamlı olayla ilgili her türlü açıklamayı ben buradan yapamam."

Sekiz asker nerede?

Çiçek, Genelkurmay'ın 'irtibat kuramadığını' açıkladığı, PKK'nın ise 'elinde olduğunu' iddia ettiği sekiz askerin ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Şu an o bölgede operasyonlar devam ediyor. Zaman zaman bu mücadeleyi sürdüren birlikler arasında irtibat eksikliği olabilir. Netice henüz vüzuha (açıklığa) kavuşmuş değil. Onun için bu mücadeleyi yürüten ve o bölgedeki bilgi kaynaklarımz da bunlardır, yapılan açıklamayı o şekliyle değerlendirmek daha doğru olacaktır. Neticeyi hep beraber inşallah kısa süre içinde alırız." (Radikal)