Bakan: Depreme en hazırlıksız biziz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hem İstanbul'da hem Türkiye genelinde depreme hazırlıklı olunmadığını belirtti.

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, hem İstanbul'da hem Türkiye genelinde depreme hazırlıklı olunmadığını belirtti.
İstanbul Teknik Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen 'Beklenen Marmara depremi ve çevre kirliliği' konulu sempozyumun açılışında konuşan Şahin, şunları söyledi:
"Toplam zenginliğimiz 3 trilyon dolar. Bu zenginliğimizin yüzde 90'ı ciddi deprem riski altında. Gerek Türkiye'de, gerekse İstanbul'da meydana gelecek depreme hazırlıklı mıyız? Bunu cevaplandırmak oldukça zor.
Ama pek hazırlıklı olduğumuzu söyleyemeyiz. İstanbul'un kaderini, kentteki yapıların dirençleri belirleyecek. İstanbul'da yaklaşık 800 bin bina ve 3 milyon 300 bin bağımsız bölüm var. Siz bilim adamları olarak, depremin şiddetinden çok, İstanbul'un düzensiz kent dokusundan endişeleniyorsunuz. İstanbul'daki 800 bin bina arasına ölümcül bombalar gibi yayılmış 50 bin bina tespit edilip, ortadan kaldırılmalıdır. Dünyada deprem bekleyen pek çok şehir var. Bunlar içinde depreme en az hazırlıklı olan İstanbul. Ya depremin yasalarına uyacağız ya da kafamıza göre hareket ederek gözyaşından kurtulamayacağız."


    http://www.radikal.com.tr/7645287645280

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.