Bakan: 'Dönüşüm kanunu' bu ay çıkacak

Zeytinburnu'nda çöken bina konusunda teknik raporu beklediğini söyleyen Bayındırlık Bakanı Özak, sorunlu binaların eski yönetmeliğe göre yapıldığını söyledi. Özak, "Denetimler sürüyor. Dönüşüm alanlarına ilişkin kanun, bu sorunların çözümüne ivme kazandıracak. Kanun bu ay çıkar" dedi.

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Zeytinburnu'nda çöken binayla ilgili teknik rapor çıkmadan konuşamayacağını ifade ederek, "Eğer oturanlar burada birtakım kolonlarda, kirişlerde, taşıyıcı sistemlerde olumsuzluğa yol açacak hareketleri yapıyorlarsa ve burada denetim yoksa bu tür sorunlar Allah korusun olabilir" dedi.
Bina ile ilgili araştırmanın devam ettiğini vurgulayan Özak, "Altında fırın olduğu söyleniyor. Bu fırının betona ve demire vermiş olduğu olumsuz etki nedeniyle çökmüş olabileceği söyleniyor. Teknik rapor çıkmadığı için kesin bir şey konuşamayacağım" dedi.
Özak, sorunlu binaların eski yönetmeliğe göre yapıldığını hatırlatarak, "Yapı stokunun iyileştirilmesi, tasfiyesi ve taşınmasına dönüşüm alanları kanunu çok büyük bir ivme kazandıracak. Kanunu, bu ay içerisinde Meclis'te görüşüp geçireceğiz. Ama yalnızca sorun bu değil. Kat Mülkiyeti Kanunu da buna bir katkı verecek" dedi.