Bakan emri demiri kesti

Gaziantep'te, yeni beyin kanaması geçiren hasta, riskli ve havacılık ilkelerine aykırı olduğu için uçağa alınmadı. Devreye Ulaştırma Bakanı Vural girdi, itirazlar bitti. Çünkü Vural, "O binmeden bu uçak kalkmaz" demişti.
Haber: AHMET KAYA / Arşivi

GAZİANTEP - 10 gün önce beyin kanaması geçiren bir hasta riskli ve kurallara aykırı olduğu halde bakan torpiliyle uçağa alındı. Türk Hava Yolları'nın (THY), Ankara bağlantılı Gaziantep-İstanbul uçağında yaşanan 'hasta krizi' tehlikeli ancak bir o kadar da 'etkili' bir yöntemle çözüldü. Tehlikeli torpil olayı şöyle gelişti:
Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçiren
40 yaşındaki Fatma Şahin, Ankara Dışkapı SSK Hastanesi'ne sevk edildi. Hasta yakınları, doktorların 'uçakla seyahatinde sakınca yoktur' raporuyla hasta için bilet aldı. Ambulansla Gaziantep Havalimanı'na getirilen hasta uçağa bindirildi.
Pilot ve hostesler karşı
Ancak, THY'nin Ankara bağlantılı İstanbul seferini yapan 683 sefer sayılı Uşak adlı tarifeli uçağın kaptan ve hostesleri Şahin'in 10 gün önce beyin kanaması geçirdiğini öğrenince, "Uluslararası uçuş talimatı gereği beyin kanaması geçiren hastaların sekiz haftadan önce uçakla seyahati mümkün değil" diye karşı çıktı. Raporun da uçuşa olanak sağlamadığını belirten kabin görevlileri, Fatma Şahin'in uçaktan indirilip ambulansa götürülmesini sağladı.
Bakan Vural devrede
Bu sırada havalimanında inceleme yapan Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, uçağın kalkış saati olan 10.20'de VİP'den içeri girdi. Görevlilerle tartışan hasta yakınları, Bakan Vural ve MHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Ay'dan yardım istedi. Uçağa binen Vural da, THY Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı'dan hastanın uçağa alınması için pilotla görüşmesini istedi.
Bu sırada DHMİ doktoru Fatih Kalkan da, hastanın uçamayacağı yolunda görüş belirtti. Kabin amiri, THY Genel Müdürü Bolayırlı'ya hastanın uçmasının sağlığı açısından tehlikeli olacağını belirterek, "Bu hastayla uçmam mümkün değil" dedi. 40 dakika süren görüşme sonunda pilot ikna edildi ve hasta uçağa alındı.
Şahin'in kardeşi Salih Çam, üç gün önce raporla THY'den beş koltuk satın aldıklarını söyledi. Çam, "O zaman rapora göre bilet sattılar. Hatta İstanbul'dan özel sedye bile getirildi. Şimdi pilot istemedi diye hastamız uçaktan indiriliyor. Allah, bakandan
razı olsun. Görevlilere, 'O hasta binmeden bu uçak kalkamaz' deyince hastamız uçağa alındı" dedi.
'Her durumda riskli'
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin Cerrahı Bölümü doktorlarından Murat Ünal, beyin kanaması geçiren bir hastanın ancak doktorundan alacağı 'olur' raporuyla uçağa binebileceğini söyledi. Beyin kanamasının bölümleri olduğunu belirten Ünal, "Her durumda hastanın uçağa binmesi riskli. Ancak bu oran kanamanın türüne göre değişir. Hasta ancak doktor raporuyla uçağa binebilir" dedi.
THY yetkilileri de beyin kanaması geçiren birinin yönetmeliğe göre uçağa alınamayacağını, ancak doktor raporuyla binme-sine izin verileceğini söyledi.