Bakan Ergin'le görüşen aydınlardan duyarlılık çağrısı

Bakan Ergin'le görüşen aydınlardan duyarlılık çağrısı
Bakan Ergin'le görüşen aydınlardan duyarlılık çağrısı
Bedirhanoğlu başkanlığındaki Temsil ve Diyalog Grubu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i ziyaret etti.

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Genel Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, yaşanan son süreci önemli bulduklarını belirterek, “Toplumun tüm kesimlerinin bu sürecin olumlu tamamlanması noktasında katkı sağlaması gerekiyor” dedi.

Bedirhanoğlu başkanlığındaki Temsil ve Diyalog Grubu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i ziyaret etti. Bedirhanoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin önemli bir süreçten geçtiğini belirtti.

Adalet Bakanı ile daha önce planlanmış bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Bedirhanoğlu, “Son gelişmeler ışığında Adalet Bakanı ile görüş alış verişinde bulunduk. Adalet Bakanlığı, bu tür görüşmeleri ve girişimleri önemsediğini belirtti” dedi.

Görüşmede, terör sorununun çözümüne yönelik son gelişmeleri de önemsediklerini dile getirdiklerini anlatan Bedirhanoğlu, şöyle devam etti.

“Görüşmede, bu sürece başlangıcından itibaren destek sunma gayreti içinde olduğumuzu ilettik. Görüşme bu seyir içerisinde gerçekleşti. Önümüzdeki dönemlerde de bu türden girişimlerin, heyetlerin katkılarını sayın Bakan beklediğini ifade etti. Bu sürecin olumlu bir mecrada ilerlemesi konusunda herkesin çaba göstermesi gerektiği ifade edildi. Bu konuda özellikle son süreci önemli buluyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin bu sürecin olumlu tamamlanması noktasında katkı sağlaması gerekiyor.”

Bir gazetecinin, “Somut talepleriniz oldu mu? Örneğin, İmralı'ya gitmek gibi” sorusu üzerine Bedirhanoğlu, böyle bir taleplerinin olmadığını söyledi.

Sürecin daha doğru ilerlemesi için, tüm kesimlerin katkı sağlaması gerektiğinin üzerinde durulduğunu anlatan Bedirhanoğlu, heyet olarak kendilerinin bu sürece katkı sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Bir yol haritası olup olmadığının sorulması üzerine Bedirhanoğlu, genel anlamda bir çerçeve görüşmesi yaptıklarını, hükümetin zaten bir yol haritasının bulunduğunu söyledi.

Bu görüşmelerin devam edip etmeyeceği sorusuna karşılık Bedirhanoğlu, farklı kesimlerle bu tür görüşmelerin olacağını belirtti.

Silahların bırakılması konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine ise Bedirhanoğlu, bu tip konuların çok keskin şekilde konuşulduğunu ifade etmenin zor olduğunu kaydetti.

“DOĞASI İTİBARIYLA KIRILGAN BİR SÜREÇ" 

Aynı soruya heyette yer alan Gazeteci-Yazar Cengiz Çandar da şu yanıtı verdi: “Görüşmenin en somut tarafı şu; bu çok olumlu bir gelişme. Sürecin sabote edilmesi tehlikesi var. Doğası itibarıyla kırılgan bir süreç. Bizim gibi faaliyetlerin, birinci derecede yapacağı iş, kamuoyunu ve bütün ilgili tarafları sabote girişimlerine karşı uyarmak ve sürecin devamına ilişkin kamuoyunu yüreklendirmek.”

Heyette yer alan Prof. Dr. Mithat Sancar ise “Adalet Bakanlığı'nın sizden bu yönde bir talebi oldu mu?” yönündeki soru üzerine, sürece katkı sağlamak istediklerini açıkça ifade ettiklerini bildirdi.

Sancar, Bakan Ergin'in bu tür girişimlere önem verdiğini söylediğini kaydetti.

Sancar, “Bu başlamış olan müzakere süreci dirençli ve istikrarlı hale gelmeli. Bu konuda herkes elinden geleni yapmalı. Bizim varlık amacımız zaten budur. Müzakere sürecinin dirençli ve istikrarlı sürmesine katkı sağlamaktır” dedi.
Çandar başka bir soru üzerine ise görüşmenin çok önceden, son gelişmeler yaşanmadan önce planlandığını söyledi.
Çandar, “Temas ve Diyalog grubu, adı üstünde hem temas hem diyalog var. Bu grubun kurulma amacına uygun bir gelişme olunca haliyle İmralı'yla ilgili son gelişmeler konuşuldu. Ama randevu epey önceden alınmıştı. Ayrıca görüşme talebini de sayın Bedirhanoğlu iletmişti” dedi. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/111542111154218

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Canbaba68 - MahmutYahya

  131 yorum yaptığımı bilmiyordum canbaba vesilenle öğrendim teşekkür ederim.Olumsuz oy verenlerede teşekkür ederim olumlu verenlerede yorumlarımı radikal yayınladığı süreci yazacam İnşhAllah

  Mahmut Yahya - Canbaba68

  Sayın Mahmut Yahya, Yazdıklarının hiç bir kelimesinde akıl-mantık objektiflik yok. Komplo teorileri ve paranoyalarla ile bu hayat çekilmez. Ayrılıkçı Kürtler bile artık ayrılmak istemiyor. süreci ve Kürtleri iyi okuyun klişe ve ön yargılarla bir yere varamazsınız. Bu sitede yazmış olduğunuz 131 yazıyada göz attım, ezici bir şekilde olumsuz not almışsınız. Bu sitenin okurlarının dünyaya bakışı ile uyuşmuyorsunuz. İlkel milliyetçi fikirleriniz ile buradaki insanları etkileyebileceğinizi sanıyorsanız boşa uğraşmayın derim. Birazcıkta olsa buradaki insancıl evrensel barış yanlısı düşüncelerden etkilenebiliyorsanız ne mutlu...

  Teslim ve demegoji gurubu desek. - MahmutYahya

  Evanjalik hırıstiyanların bir çabasıdır bu 1400 yıllık bir acıdır bu.Nasıl biz Anadoluyu feth ettik onlarda geri almak için mücadele veriyorlar.Bu aydın denen kesimide bize yumuşak yumuşak güneydoğuyu nasıl komünistlerin eline verelim diye ikna çabalarıdır bunlar.Demokrasi adına verin.Bölünmek demokratiklik değil fitnedir.Bunu kendini amaç edinmiş türkleri'de kınıyorum.Bölünmek kime fayda getirir biri bana cevap versin.Kürtdün ayrı olması bağımsız olması kime ne fayda getitir biri bana söylesin.

  bakan ergin le görüşen aydınlar hk. - fgemak

  gündem kürtlerin AKP ye desteğinin devam ettirilmesi için düzenlenen yeni bir senaryo,silahlar bırakılmasın, ne yapılsın sussun ,duvarda asılı silah bir gün patlar sözünü hatırdan hiç çıkarmamak yol haritasını doğru çizmek lazım,son günlerde terör örgütüne karşı güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarının hızını kesmek,tempoyu düşürmek amaçlanıyor,eğer bu aydınların sözüne uyulursa bu savaş daha 130 yıl sürer zaten aydınlarda bu işin bugünden yarına çözüleceğini beklemiyoruz diyorlar o zaman ne yapmaya çalışıyorlar.

  Barış - Canbaba68

  Bu ülkenin insanından ve Erdoğan'dan çok umutlu değilim. Erdoğan onların nabzını çok iyi tutyor. NTV de konu ile ilgili bir program vardı dün. sokaktaki en az 20 kişiye sordular bir tane akıllı sağduyulu tespit yok . Cahillik diz boyu. Lanet olsun bu halka. Bu ülkede zaten her zaman en geri iktidarlar bile sokaktaki sıradan yığınlardan daha ileri. Bu ülkeye 200 yıldır tüm reformlar tepeden geldi, bu sorunun çözümü de tepeden gelmeli gelecekte akıl ve sağduyu bunu gerektirir..

  umarim - anton

  bence vicdan sahibi olan herkesin temennisi bu yonde olmalidir...

  cengiz çandar - gazetey

  rahmetli uğur mumcu bu adamın ipliğini çok güzel pazara çıkarmıştı ama katlettiler onu. şimdi onlar abdurrahman çelebi oldu :)))))