Bakan Gül öfkeli

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin Kıbrıs'tan çekilmesiyle Suriye'nin Lübnan'dan çekilmesi arasında bağlantı kurmasına ilişkin tartışma sürüyor.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin Kıbrıs'tan çekilmesiyle Suriye'nin Lübnan'dan çekilmesi arasında bağlantı kurmasına ilişkin tartışma sürüyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 'off the record' (yazılmaması kaydıyla) yapılan toplantıda söylediği benzer görüşleri yazan Hürriyet gazetesi yazarı Tufan Türenç'e tepki gösterdi.
Gül, dün Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, söz konusu bağlantıyı kurduğu toplantının kapalı olduğunu, ve Türenç'in çalıştığı kurumun toplantı içeriğinin dışarı taşınmayacağı güvencesi verdiğini anlattı. Kendisinin bu koşullar altında 'gayet rahat' konuştuğunu belirten Gül, "Ama ne bileyim ki sözlerini tutmayacaklar, bunu başka yönlere çekecekler ya da abartılı şekilde aktaracaklar. Orada söylenen şeylerin sağından solundan alıp da yazmak basın ahlakıyla ne kadar bağdaşır sizin takdirinize bırakıyorum. Türkiye'nin Kıbrıs politikası düzgün. Bu konuda yapılanlar bilinerek yapıldı. Eğer bizim hükümetimizin Kıbrıs konusunda takip ettiği politikayı daha önceki hükümetler de takip etmiş olsaydı, Rum kesimi şimdi AB'ye tam üye olmazdı ve Kıbrıs Türkleri bugün çok daha farklı durumda olurdu. Bunun da bilinmesini istiyorum" diye konuştu.
Türenç: Gül gaf yaptı
Türenç, dünkü köşesinde kendisinin yer aldığı toplantıda Gül'ün Lübnan-Kıbrıs bağlantısını kurması üzerine, "Bu söyleminiz Türkiye'yi işgalci olarak tanıtmak için çaba harcayan Rum ve Yunanlıların savlarına yardımcı olmuyor mu?" sorusunu sorduğunu belirterek şöyle yazdı: "Dışişleri Bakanı gafını anlamış ve sözlerini düzeltmeye çalışmış ama pek de başarılı olamamıştı. Gariptir, aynı gafı önceki gün Başbakan da yaptı. Aynen şöyle dedi: 'Mevcut politikaları sürdürseydik, Lübnan'la Suriye gibi olurduk. Birileri bize 'Çık' derdi. Kuzu kuzu çıkardık.' Aynı gafın iki veya üç ay sonra Başbakan tarafından da yapılmasından hükümetin içinde ciddi bir kopukluk olduğu, anlaşılıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7484427484420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.