Bakan Güler: Bingöl'deki firara içeriden destek verilmiş olabilir

Bakan Güler: Bingöl'deki firara içeriden destek verilmiş olabilir
Bakan Güler: Bingöl'deki firara içeriden destek verilmiş olabilir
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl cezaevinden 18 PKK'lının tünel kazarak firar etmeleriyle ilgili 'içerden ve dışardan destek almış olabilirler' derken, firarın ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl M Tipi Cezaevi'nden 18 PKK hükümlü ve tutuklusunun firar etmesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Güler, şehir merkezine 4 kilometre mesafedeki cezaevinin, iç korumasının Adalet Bakanlığı infaz koruma memurlarına, dış korumasının da jandarmaya ait olduğunu dile getirerek, firarilerin yakalanması için çok yoğun bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Olayın, cezaevi idaresinin vardiya değişimi sırasında gerçekleştiğinin tespit edildiğini kaydeden Güler, şöyle konuştu:

TÜNELİN İÇİNDE AYDINLATMA DÜZENEĞİ BULUNDU
"İlk incelemede bölücü terör örgütleri mensupları tarafından cezaevinin kuzeyine doğru 50 metre uzunluğunda bir tünel kazıldığı belirlendi. Tünelin içerisinde de aydınlatma düzeneği bulunduğu anlaşılmıştır. Bölge dışına kaçan kişilerle ilgili çok geniş bir çalışma yapılmaktadır. Cezaevi Tevkif Genel Müdürü, Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilmiştir. Jandarma Asayiş Harekat Başkan Yardımcısı,Asayiş Daire Başkanı ve uzman ekip olay yerine gönderilmiştir. Uçaklarımız olay yerine gönderilmiştir. Bölgede geniş bir arama çalışması yürütülmektedir.

PKK firarileri kimler?

“İÇERDEN DESTEK ALMIŞ OLABİLİR”
Tabii böylesine bir eylemin başka destekler veya işbirlikleriyle gerçekleştirilebileceği düşünülmektedir. Bunlar üzerinde geniş bir soruşturma şu anda Adalet Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Biz de dış korumanın görevlisi jandarmayla ilgili müfettişlerle gerekli araştırmaları yapacağız. Yakalanmaları için her türlü gayret gösterilmektedir."

"Başka destekler derken ilk etapta verebileceğiniz bir isim var mı?" şeklindeki soru üzerine Güler, "Elbette yok. Olsa paylaşırım. Böylesine organize bir hareketin mutlaka içerden veya dışardan bir destekle bir işbirliğiyle yapılmış olması şüphesi vardır. Onu araştırıyoruz" yanıtını verdi.
Demirtaş'tan firar yorumu: Acaba tünele ayakkabılarıyla mı girdiler?

TÜNELİ KEŞFETMEK İÇİN KAZI BAŞLATILDI
Öte yandan iş makinesi ile cezaevi tutuklu ve hükümlülerin kaçış yaptığı tünelin ortaya çıkarılması için kazı çalışması başlatıldı.

Cezaevine getirilen Bingöl Belediyesine ait bir iş makinesi ile cezaevi savcısının gözetiminde tutuklu ve hükümlülerin kaçtığı tünelin cezaevi binası ile çıkış noktası arasında kalan bölümünün ortaya çıkarılması amacıyla kazı çalışmasına başlandı. Ancak çalışmalara hava karardıktan sonra ara verildi.

Bu arada, derinliği yer yer 3 metreye ulaştığı tespit edilen tünelin çökme ihtimaline karşı tahtalarla desteklendiği belirlendi. Tünelde seyyar elektrik kablosu ve demir parçaları bulundu.
Tutuklu ve hükümlülerin, "s" şeklindeki tüneli kazarken kabloya taktıkları ampulle aydınlatma yaptıkları tespit edildi.
PKK firarileri kimler?

İKİ KOĞUŞTAKİLER KAÇTI
Cezaevinin dış duvarına, iç kesimde bulunan ikinci koğuştaki PKK'lıların tüneli kazıp, duvar dibindeki diğer koğuşa gelip, bundan sonra iki koğuştakilerin tüneli birlikte kazdıkları belirlendi.

Firarilerin tünel kazılan bölgeyi buzdolapları ile kapattıkları ve çıkardıkları toprakları ise lavabo ve tuvalete attıkları öğrenildi.
Cezaevinde zaman zaman kanalizasyonlarda tıkanma meydana geldiği, kanalizasyonların Bingöl Belediyesi'nden çağırılan vidanjörlerle açıldığı belirlendi.

KIRSAL ALANA KAÇTILAR
Güvenlik ve istihbarat birimleri yaptıkları teknik takip ve çalışmada Bingöl M Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak firar eden 18 PKK'lının kırsal alana kaçtıklarını belirledi. Firarilerin, kaçışlarından hemen sonra dağda bulunan PKK'lılarla irtibata geçtikleri ve Bingöl ile Tunceli arasındaki kırsalda buluştukları belirtildi.

Kaçan PKK'lıların yakalanması için Bingöl ve Tunceli illerinde operasyon başlatıldı. Akşam saatlerinde Bingöl 49'uncu Piyade Tugay Komutanlığı'ndan 2 Kobra helikopter keşif uçuşuna başladı. Ardından Sikorsky helikopterlerle kaçan PKK'lıların bulunabileceği alanlara Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Timlerin kırsal alanda operasyonlarını sürdürdüğü belirtildi. (ajanslar)