Bakan Güler: Kimliği araştırılıyor

Bakan Güler: Kimliği araştırılıyor
Bakan Güler: Kimliği araştırılıyor

Patlamanın ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı önceki akşam olay yerine giderek incelemeler yaptı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler’in açıklamasına göre, Suriye tarafından getirilen araç saat 14.17 sıralarında park edildi, 14.37’de de güçlü bir patlama meydana geldi. Bakan Güler, tüm güvenlik birimlerinin delilleri toplamaya devam ettiğini, patlayıcının niteliği ile ilgili incelemenin de sürdüğünü söyledi.
İçişleri Bakanı Güler dün de Meclis’te soruları yanıtlarken patlamaya ilişkin bilgiler verdi.

23 dakika beklediler 

Birçok ihtimal üzerinde durulduğunu belirten Güler, patlatılan aracın panelvan değil, gri renkli bir araç olduğunu bildirdi. Aracın sınırdan geçemeyeceğini anlayınca patlatıldığı yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Güler, “Hayır” diyerek, görüntülerde öyle bir şey bulunmadığını, gri aracın park edildikten sonra tam 23 dakika içindeki şahıslarla beklediğini söyledi. “Terör eylemi mi?” sorusuna da Güler, “Tabii ki bir terör eylemi” yanıtını verdi.
Güler, araçtan inen üç şüpheli bulunduğunu ifade ederek, “Görüştükleri, aradıkları, onları yönlendirebilecekler... Hepsi araştırılıyor” şeklinde konuştu.
Görüntülerde bir kişinin Türkiye ’ye, iki kişinin Suriye’ye gidip gitmediğinin sorulması üzerine Güler, “Açık açık görüntülerde var. Onların, Türkiye’ye girenin kimlik tespitine çalışıyoruz” karşılığını verdi.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da patlamanın Suriye kapısından geçmiş ama Türkiye gümrüğünden geçmeyenlerin olduğu ara bölgede meydana geldiğini belirterek, “Görüntülerde üç kişi aracı bırakıp gidiyor” dedi.