Bakan Güler'den geç gelen genelge

Bakan Güler'den geç gelen genelge
Bakan Güler'den geç gelen genelge
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı olayları sırasında polisin hukuksuz ve aşırı güç kullandığını, polisi 'yeleği giy', 'sopa kullanma', 'şahısları hedef alarak gaz fişeğini atma' uyarılarının bulunduğu genelgeyle uyararak kabul etti.

ANKARA İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gezi Parkı olayları sırasında ölümlere ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açan polisin hukuksuz ve aşırı güç kullanımını yayınladığı genelgeyle kabul etti. Güler, polislere “Olaylarda sivil personelimiz, polis olduğunu gösteren polis yeleğini mutlaka giymeli”, “mevzuata uygun araç gereçlerle görev yapmalı”, “göz yaşartıcı gaz fişekleri direkt olarak şahıslar hedef alınarak kullanılmamalı” uyarılarında bulundu. Güler, polisleri, palalı ve sopalı kişilere karşı da uyardı.

Bakan Güler dün akşam saatlerinde toplumsal olaylara müdahale sırasında polislerin uyması gereken kurallara ilişkin dikkat çekici bir genelge yayınladı. Gezi Parkı protestoları sonrası sık sık gündeme gelen ancak özellikle iktidarın aynı fikirde olmadığı ‘polis şiddeti’ Bakan Güler’in genelgesinde açıkça kabul edildi. Güler, polisleri müdahale şekilleri konusunda uyardığı 81 il valiliğine gönderdiği genelgesinde, “temel hak ve özgürlükler kapsamında, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını kullanmak isteyen vatandaşların değişik adlar altında gerçekleştirdikleri eylem ve etkinliklerde, gösterilerin yapıldığı yer ve çevresinde güvenliği sağlamanın yanı sıra, eylem ve etkinlikleri gerçekleştirenlerin ve diğer vatandaşların güvenliklerini sağlama ve etkinliklerin hukuk kuralları içerisinde yapılması ve sonuçlandırılmasının” güvenlik birimlerinin başta gelen görevi olduğuna dikkat çekerek dedi:

Sivil polissen yeleğini giyeceksin
“Ancak son günlerde meydana gelen olaylara müdahale eden bazı sivil polis memurlarımızın, mevzuatta sayılmış araç ve gerecin dışında farklı araç ve materyaller kullanmak suretiyle teşkilatımıza yakışmayan tutum ve davranış içerisinde bulundukları, ayrıca, eylemci kişi ve gruplara tepki gösteren bazı kişi ve grupların da ellerinde sopa, pala gibi materyallerle eylemcilere saldırıda bulundukları görülmüştür. Bu ve benzeri olayların ve görüntülerin tekerrür etmemesi amacıyla toplumsal olaylarda görev alan ve cop taşıyacak olan sivil personelimizin, polis olduğunu gösteren polis yeleğini mutlaka giymeleri ve mevzuata uygun araç gereçlerle görev yapmalarının sağlanması gerekmektedir.

‘Palalı’ya izin verme
Eylem ve etkinlik yapan gruplara karşı tepki gösteren kişilerin, sopa, pala gibi materyallerle müdahale etmelerine müsaade edilmemesinin altı çizilerek şu uyarı yapıldı:

Gazı fişeğini hedefleyerek atmayacaksın
“Yeteri kadar kuvvetle çevre emniyeti alınarak bu tür girişimde bulunan kişilere de derhal müdahale edilerek, adli mercilerce haklarında yasal işlem yapılmasının sağlanması, göz yaşartıcı gaz kullanılarak müdahale edilmesi gereken ve 40 metreden daha kısa mesafede bulunan gruplara karşı, öncelikli olarak gaz el bombaları, OC gaz püskürtücü tüpler, namlu ağzı fişekleri ve el spreyleri kullanılması, gaz fişeklerinin ise belirtilen mesafelerde (Tip1-Tip2) kullanılmamasına özen gösterilmesi, göz yaşartıcı gaz fişeklerinin direkt olarak şahıslar hedef alınarak kullanılmaması ve müdahalelerin kamera ile kayıt altına alınmasının sağlanması, yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda hareket edilerek, sıralı amirlerce konunun hassasiyetle takibinin yapılmasını, bütün personelin belirtilen esaslara göre daha dikkatli ve duyarlı davranmalarını ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.”


  http://www.radikal.com.tr/114308011430809

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bakandan gec gelen genelge... - miskin2

  genelgeler yasa ve kanunlar cercevesinde olmali ve önceden gönderilmelidirki burda hata vardir sanirim savcilik geregini yapacaktir diyorumda emin degilim.

  mübarek ramazan.. - hakanhydar

  Ramazan ayındayız ya malum az da olsa insan olduklarını hissedip vicdanlarında biraz sızlamalar oldu heralde. Şimdi de günah çıkartıyorlar. Yani en azından öyle zannediyorlar.

  Acemiler mangasi... - futbol

  Acemiler mangasimi bu?Gezi parki gibi büyük kitlelerin katildigi olayda acemi polis kullanmak zorunda kalmadiniz herhalde!Polis okulllarinda daha birinci sinifta ögretilen Polis kendini tanitmak zorundadir yada polis herhalukarda belli olmak zorundadir gibi en basit yani ilkokullarin alfabe yi ögrenmesi gibi bir sey...kimi kandirmaya calisiyorsunuz?Gaz fisegini kursun gibi kullanan polis sanki nasil kullanmasi gerektigini bilmiyormu!Bu beyanatlar neden cok daha önce gelmedi?Sayin Gülerin derhal istifa etmesi gerekmezmi?Bunca gencecik insan yok yere Polisin karsisindakini düsman askeriymis gibi görmesinden öldüler!Son mahkeme kararinin ardinda olaylar tekrardan basladiginda bakalim ne yapacak polis!

  anca idrak ettiyse demek ki - fısıltı

  baya erken bi uyarı oldu sayın bakan gurur duyuyoruz sizinle(!!!!!!)

  Anlamak Aşırı Güç! - X120

  Yelek giymesi gerektiğini bilmeyen sivil polislerin, gaz bombasını nasıl atacağını bilmeyen çeviklerin, palalı saldırganları Şeker Kız Candy şeklinde gören hayal gücü geniş insanların polis olabildiği, onca şeye rağmen göreve devam ettiği, hatta övülüp ödüllendirildiği yerde, bu genelgeyi yayınlayanın hiç sorumluluğu yok sanki. Ölen 5 kişi, gözün kaybeden 12 kişi, yaralanan 8000 kişiden sonra, polislerinin kulaklarını çekmiş sayın bakan. Buna da şükür! Bir daha yaparlarsa tek ayak üstünde durma cezası verirsiniz artık.

  kısmet değilmiş - abduman

  bi dahaki devrime artık...

  AİHM'de davalar görünmeye başlasın... - emregümüşdoğan

  Hele bir AİHM'de davalar görüLmeye başlasın o zaman göreceğiz Türkiye'yi düşürdüğünüz durumu. Kask numarası olmayan, eli sopalı polisleri. Kıyıda köşede kıstırdıkları silahsız savunmasız bir gence saldıran 15 kahraman! polis yüzünden ne kadar tazminat ödeyecek devlet. Ne yazık ki o paraları yine halk ödeyecek...