Bakan Günay'dan Alperen Ocakları'na: Zavallılar

Topkapı Sarayı'nda dün dünyaca ünlü sanatçı İdil Biret'in verdiği konseri basan Alperen Ocakları'na Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan sert tepki geldi. Günay olayı "zavallıların saçma girişimi" olarak değerlendirdi.

 

VAKİT HEDEF GÖSTERDİ, ALPERENLER TOPKAPI SARAYI'NI BASTI

 

ÇGD'DEN VAKİT'E: GAZETECİLİĞİN YÜZ KARALARI

 

AKP Isparta İl Kongresi'ne katılmak için Isparta'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin sorusu üzerine, dün gece, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'in şarap firması sponsorluğunda Topkapı Sarayı'ndaki konserinin protesto edilmesi ve sanatçının afişlerinin yakılmasıyla ilgili sert konuştu. “Türkiye'yi geriye götürmek isteyen zavallıların bu tür saçma girişimlerine kimse müsaade etmeyecektir” diyen Bakan Günay, şunları söyledi: “Basından gördüğüm kadarıyla üzüntü verici bir davranış. Herhangi bir kurumsal kimlik altında böyle saçma bir davranışı kimsenin sergileyebileceğini düşünmüyorum. Oradaki topluluğun ne olduğu hakkında emniyetimiz gereken incelemeleri yapıyor. Türkiye’nin çağdaşlık yolundaki gelişmelerini, ilerlemelerini böyle kasıtlı biçimde engellemeye çalışanlara Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir makamı hoşgörü göstermeyecektir. Bunu herkesin bilmesini isterim.”


Konuyla ilgili İdil Biret'le görüşeceğini belirten Bakan Günay, “Dün akşam İdil Hanım veya izleyicilere karşı fiili bir olay olmadı. Ama sevimsiz bir girişim vardı. Yakından takip ettim. Telafisi imkansız bir noktaya gelmedik. Fakat böyle bir girişime kalkışılması fevkalade yakışıksızdır. İstanbul Avrupa kültür başkenti olmaya çalışıyor. Türkiye’yi geriye götürmek isteyen zavallıların bu tür saçma girişimlerine kimse müsaade etmeyecektir” diye konuştu.

 

İLKEL YARATIKLAR

Daha sonra NTV yayınına katılan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay yine sert konuştu:
"Son derece üzücü, sevimsiz ve yakışıksız bir davranış. İstanbul'u Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlıyoruz, kendini bilmez bir grup, küçücük bir grup da olsa, hem İstanbul'a, hem dünya çapındaki sanatçımıza hem de onu dinlemeye gelenlere bir büyük saygısızlıkla sevimsiz bir gösteride bulunmaya çalışıyor.


Bunu duyduğum andan itibaren çok büyük bir şaşkınlık ve üzüntü içerisindeyim. Hemen İstanbul Valisi ve diğer yetkililerle görüşerek acil önlem almalarını ve sevimsizliğin durdurulması için gerekenleri yapmalarını istedim.

Fiili olarak bir başka sevimsizlik yaşanmadan konser sona erdi. İdil Hanım'ı da aradım ancak ulaşamadım, yeniden arayacağım üzüntülerimi belirtmek için.

Bu tür şeylere katiyen müsaade edemeyiz. Türkiye'yi böyle ilkel bir takım yaratıkların yönlendirmesi, baskı altına alması gibi girişimlere izin vermeyiz. Bu tür akılsız davranışlar hiç kimse tarafından müsamaha görmez, görmeyecektir.

Topkapı Sarayı, bizim için tarihsel olarak önemli bir alan. Müzenin içerisinde yıllardır satış mekanları var. İsteyen yemek yiyor, isteyen şarap içiyor. Zaman zaman yapılan senfoniler veya başka etkinliklerde isteyen alkollü veya alkolsüz içecekler alabiliyor. Ama şimdiye kadar hiçbir densizlik yaşanmadı.

Kaldı ki birinci avluda yapılan etkinlikleri ikinci avluya, yani dış mekana taşıdık.

Bu arkadaşlarımız ne Osmanlı'yı biliyorlar, ne Cumhuriyeti biliyorlar, ne sanatı biliyorlar. Sultan Hamid döneminde Yıldız Sarayı içerisinde opera vardır ve dünyadaki son sahnelenen operalar burada izlenmiştir. Bunların padişahların kültüründen de haberi yok."