Bakan Günay'ın 'balyozu' Mardin'de indi

Bakan Günay'ın 'balyozu' Mardin'de indi
Bakan Günay'ın 'balyozu' Mardin'de indi
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Mardin'de eline balyoz aldı ve görüntü kirliliği yaratan binaların yıkımına katıldı


Adnan AVUKA


MARDİN - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kentsel Rehabilitasyon Projesi kapsamında görüntü kirliliği yaratan beton binaların yıkım çalışmaları sürerken, eline aldığı balyozla binanın yıkımına yardım etti.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Mardin’de ilk olarak yeni kurulan Artuklu Üniversitesi’nin temelinin atılacağı Akras Mevkii’ndeki arazide incelemelerde bulundu. Mardin İl Kültür Müdürü Davut Meliktay’ın üniversitenin kurulacağı alanın tarihi alan olduğu yönündeki rapor vermesi üzerine alanda incelemelerde bulundu. Alanın 4335 dönüm olduğunu söyleyen Günay, “Burada bazı yerler tarihidir ama bu üniversitenin kurulmasına engel teşkil etmez. Bugüne kadar üniversitenin temelinin atılması gerekir. Ben hafta içinde bir heyet gönderip bu alanda inceleme yaptıracağım” dedi.


VALİ: NEDEN DAHA ÖNCE UYARMADINIZ?


Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin halkının biran önce üniversitenin temelinin atılmasını istediğini belirterek, “Acilen temelin atılması gerekir, Mardin halkı sabırsızlık yapıyorsa haklıdır” dedi. Vali Hasan Duruer de Kültür Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğü görevlilerine tepki gösterip, “Burası böyle tarihi arkeolojik alansa neden arazi alınmadın önce gerekli yazılar yazılmadı. Neden şimdi bu yazıyı yazıyorsunuz” dedi.


BALYOZLA BETON KIRDI


Bakan Günay, Kentsel Rehabilitasyon Projesi kapsamında görüntü kirliliği yaratan beton binaların yıkılması çalışmalarını inceledi. Tespit edilen 1430 yapıdan bugüne kadar 580’nin yıkımı tamamlanırken Günay, yıkım çalışmaları sırasında bir evin damına çıkarak eline aldığı balyozla beton kırdı. Mardin’de yapılan çalışmadan dolayı Vali Hasan Duruer’e teşekkür eden Günay, “Gerçekten büyük bir iş yapmışsınız. Bu güzelim tarihi Mardin’ın yeniden ortaya çıkarılması, dünya turizm alanındaki tarihi ve sanatı ile hoşgörüyle yeniden ortaya çıkmış olacaktır. UNESCO’ya şimdi adayız diyebileceğiz” dedi.
Mardin’in bir tarih, hoşgörü kenti, dünya üzerindeki medeniyetlerin beşiği olduğunun herkesçe bilindiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Mardin turizm alanında gerçek yerine alacaktır. Mardin dünyanın en eski medeniyetlerinden bir şehirdir. Burası din, dil, ırk, mezhep hiç gözetmeksizin insanların kardeşçe yaşadıkları bir kenttir. Gerçekten Mardin insanlarına ne kadar hizmet edilse azdır. Bugün bizim için en önemli konu ise Mardin Artuklu Üniversitesi’dir. Biran evvel temelinin atılmasıdır” dedi. (dha)