Bakan hanımın son gafı

Psikolojik zarar
Türk Psikologlar Derneği'nden Nazım Serin: "Muhbirlikle denetim olamaz. Kullanılan çocuk ileride kendini suçlu hisseder, muhbirlik varken karşılıklı güvenle hareket edilemez. Bunun yerine çocuk temsilcileri belirlenebilir." Avukat Seda Akço: "Çocuklara disiplinle ilgili görevler verilemez."
'Şaka gibi...'
Sosyal Hizmetler Derneği Başkanı Murat Altuğgil: "Bu, çocukları damgalar. Çocuk bugün A'yı, yarın B'yi şikâyet eder." Prof. Mübeccel Gönen: "İşini bilen ve sorumluluk sahibi kişiler çalıştırmak gerek." Çocuk-ergen pskiyatrı Ahmet Çevikaslan: "Şaka olduğunu düşündüm. Ciddi ise skandal."
'Suç işleniyor'
Yrd. Doç. Dr. Gülşen Erenler Çakar: "Çocukların kişiliğini bozacak bir sistem. Büyük bir suç işleniyor. Bu Malatya'da yaşananlardan daha büyük bir olay." Yurttan Ayrılanlar Derneği Genel Sekreteri Ali Aslan Öztaş: "Çocuk kullanmak çirkin. Çocukları yönetime katmak daha sağlıklı."

İSTANBUL - Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun "Ziyaret ettiğim kurumların hepsinde şu anda en az dörder muhbirim var. Bana mektup yazıyor, telefon açıyor, bilgi veriyorlar" açıklamasına uzmanlardan tepki yağıyor. Uzmanlar muhbirliğin düzeni sağlamanın yöntemi değil çocuğa vurulan bir damga olduğunu belirtiyor.
'Güven duygusu yıpranır'
Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şube Sekreteri, uzman psikolog Nazım Serin: Çocuk evlerinde denetim ve düzeni sağlamanın yolu muhbirlik olamaz. Muhbir olarak kullanılan bir çocuk ileride kendini suçlu, değersiz hissetme olasılığıyla karşı karşıya kalır. Muhbirlik sistemi olan yerde sorunların açık konuşulması, karşılıklı güven duygusu olanaksızlaşır. Denetime illa çocukları katmak istiyorsa, ki bu da çok isabetli olur, bunun yolu her çocuk evinde temsilciler belirlenmesidir.
'Muhbirlik damgadır'
Sosyal Hizmetler Derneği Genel Başkanı Murat Altuğgil: Bu sistem çocuklara vurulmuş bir damga. Muhbirlik yerine yurtlardaki denetimler artırılmalı. Bugün A kişiyi şikâyet eden çocuk, yarın B kişiyi şikâyet eder ve yetişkinlerin çocuk üzerindeki etkisi yok olur. Muhbirlik çocuğa kural öğretmeyi de zorlaştırır, güven sorunu meydana gelir.
Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mübeccel Gönen: Bu kurumlara gerekli personeli koyup, işi hakkında bilgi ve sorumluluk sahibi kişiler çalıştırılsa daha iyi değil mi? Çocuk yalan da söyleyebilir.
'Büyük bir suç işleniyor'
Gazi Üniversitesi Ankara Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülşen Erenler Çakar: Çocukların kişiliğini bozacak bir sistem. Çocuklar sürekli bir başkasını şikâyet edecek. Büyük bir suç işleniyor. Zaten düzeni sağlamakla yükümlü kişi bakan hanım. Bu Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşananlardan daha büyük bir olay. Böyle bir mekanizmayı çocuk düzeninde işletemez. Denetim mekanizması var.
Yurttan Ayrılanlar Derneği Genel Sekreteri Ali Aslan Öztaş: Kendi kurumunda kendi bürokratları duruyorken çocukları kullanıyor olması çirkin. Kendisini aklama telaşı içinde yapılmış bir şey. Madem muhbirleri var neden bu olaylar oluyor. Çocuklar oralarda yönetime katılabilir, temsilcilerini seçebilir, örgütlenebilir. Muhbirlik, idareciler ile çocuklar arasında duvar örer.
Bu bir şaka mı?
Memory Center'dan çocuk ve ergen pskiyatrı Ahmet Çevikaslan: Şaka olduğunu düşündüm. Ciddi ise skandal. Bir kere muhbirlik ancak güvensiz ortamlarda olabilecek bir şey. O yaşta çocuğa nasıl güveneceksiniz? Zaten oradaki çocuklar güven sorunu yaşıyor. Böyle yüksek sorumluluklar verilirse daha beter olur.
Avukat Seda Akço: Çocuklara disiplinle ilgili görevler verilemez. Yurtlarda bir ya da birkaç çocuğu oralarda yaşananları bildirmekle görevlendirmek, normalin dışında bir olay. Yuvaya kamera koymak ve çocukları muhbir olarak görevlendirmek sağlıklı değildir. Denetleme konusunda çok hassas olunmalı. (Radikal, anka)


    http://www.radikal.com.tr/7624657624650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.