Bakan: Hata bürokratların

Orman Bakanı Pepe, Marmaris'te yanan orman alanlarının madenciliğe tahsisi için, "Kanun, 'Yanan alanlar tahsis edilemez' diyor. Bürokrat arkadaşlar atlamış. İptal talimatı verdim, iptal ettirdim" dedi. Bodrum Güvercinlik Köyü'yle Milas'ta 'dört noktada aynı anda' çıkan yangın dün kontrol altına alındı.

İSTANBUL - Orman Bakanı Osman Pepe, Radikal'in 16 Temmuz 2007 pazar günkü sayısında dile getirdiği çevre skandalıyla ilgili olarak tavrını değiştirdi.
Pepe Kuşadası'nda geçen yıl yanan orman alanından 24.9 hektarın bir maden arama şirketine tahsis edilmesi ve 100 hektarda da maden arama izni verilmesiyle ilgili olarak dün, "Orman Kanunu, 'Yanan alanlar hiçbir şekilde tahsis edilemez' diyor. Bürokrat arkadaşlarımız atlamışlar. İptal talimatını verdim, iptal ettirdim" dedi.
AKP İstanbul İl Başkanlığı'nda basın toplantısı yapan Pepe, gazetecilerin sorularını yanıtladı:
"Bahsedilen alan Kuşadası çöplüğünün yanındadır. Kayalık, taşlık bir bölgedir. Geçen yıl Selçuk Meryemana'da çıkan yangın oraya kadar gitmişti. Orman Kanunu'nun 17'nci ve 18'inci maddeleri, tahsisleri düzenler. Bir de Maden Kanunu var. Bu kanun, tüm alanları maden aramaya açık hale getirdi. Ancak bizim Orman Kanunu'nun 18. maddesi, 'Yanan alanlar hiçbir şekilde tahsis edilemez' diyor. Bürokrat arkadaşlarımız bunu atlamışlar. İptal talimatını verdirdim ve iptal ettirdim."
Radikal, Kuşadası'nda yanan ormanlık alanın madene tahsisiyle ilgili haberinde, yanan veya yakılan orman alanlarının derhal ağaçlandırılmasının, ormanların yakılmasını caydırıcı nitelikte olduğunu hatırlatmıştı. Haberde, ormanların sigortası konumunda olan bu kararın, bakanlığın tahsis kararıyla delindiği vurgulanmıştı.
Bakan Pepe, konuyla ilgili sorular üzerine önceki gün "Yasa gereği tüm ormanlar, ağaçlandırılmakta olanlar bile madenciliğe tahsis edilebilir. Kaldı ki yanan alan taşlık, kayalık bir arazidir" demişti.
Dün yaptığı son açıklamayla bu konudaki tavrını değiştirdiği gözlenen Pepe orman yangınlarının rant çevrelerince çıkarıldığı iddialarını da şöyle yanıtladı:
"Orman Kanunu ve Anayasa'nın ilgili maddeleri yanan ormanların yıl içerisinde ağaçlandırılmasına âmirdir. Yani buralar hiçbir şekilde özel mülkiyete konu edilemez. Kimse otel, konut, tarla, bağ, bostan yapamaz. Bu kadar net. Benim dönemimde 'Yanmış ama üzerinde bina, otel, zeytinlik yapılmış' denilen bir yer var diyen varsa, bunu benim önüme koysun."
Bakanlığın hava filosu
Bakan Pepe, döneminde, ormanların en büyük hava filosuna sahip olduğunu da vurguladı: "Elimizde 29 helikopter var. İki tane daha geliyor. 15 THK uçağı, beşi sürekli faal, biri yedek altı tane de amfibik uçak kullanıyoruz."