Bakan itiraf etti

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, ortaöğretimde okullaşma oranının genel eğitimde yüzde 35, mesleki teknik eğitimde yüzde 65 olması gerektiğini...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, ortaöğretimde okullaşma oranının genel eğitimde yüzde 35, mesleki teknik eğitimde yüzde 65 olması gerektiğini, ancak Türkiye'de bunun tersinin yaşandığını itiraf etti. Bostancıoğlu, "Eğitimdeki bu çarpık yapılaşmayı değiştirmeliyiz" dedi.
Bakan Bostancıoğlu dün Mamak Anadolu
Lisesi'nin yeni binasını açarken yaptığı konuşmada, kesintisiz sekiz yıllık eğitimin Atatürk'ün eğitim devriminin 'sıçrama noktası' olduğunu, özellikle öğrenci sayısında önemli artış sağlandığını belirtti. Derslik yapımında da önemli mesafeler alındığını, son beş yılda 106 bin dersliğin hizmete açıldığını anlatan Bakan, ayrıca son yıllarda yapılan atamalarla öğretmen açığının önemli ölçüde kapatıldığını söyledi.
Genel eğitime rağbet çok
Sekiz yıllık zorunlu eğitimle birlikte ortaöğretime geçen öğrenci sayısında da önemli artışlar kaydedildiğini belirten Metin Bostancıoğlu, önceki yıllarda ilköğretimden ortaöğretime geçiş oranının yüzde 49 düzeyinde olduğunu, bu yıl ise bu oranın yüzde 92 olduğunu açıkladı. Ortaöğretimdeki okullaşmanın daha çok genel eğitimde arttığını kaydeden Bakan Bostancıoğlu, bunun tersine çevrilmesi gerektiğini, mesleki ve teknik
eğitimin ön plana çıkarılacağını söyledi.
Bakan Bostancıoğlu, "Çağdaş eğitimde okullaşma oranı yüzde 35 genel eğitim, yüzde 65 mesleki eğitim olmalı.
Ancak şu anda tam tersi bulunuyor. Bu çarpık bir yapılaşma, değiştirmeliyiz. Genel ortaöğretimi üniversiteye kadar götürebilmeliyiz. Aksi takdirde genel lise diplomalarının hayatta hiçbir geçerliliği yok" diye konuştu.