Bakan Kılıç: İstemeyen Gençlik Treni'ne gelmesin!

Bakan Kılıç: İstemeyen Gençlik Treni'ne gelmesin!
Bakan Kılıç: İstemeyen Gençlik Treni'ne gelmesin!
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Gençlik treninde uyguladıkları harem-selamlık uygulamasını savundu: Yılın 52 haftası var, bizim programlar 1 hafta devam ediyor. Bu işten rahatsız olanlar varsa programa katılmasın

İSTANBUL - Point Otel'de düzenlenen “Uluslararası Spor Zirvesi”nden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gençlik Treni başladığından itibaren kızlar ve erkeklerin hiçbir zaman bir arada seyahat etmediklerini söyledi.

Gençlik Treni'nde artık kızların ve erkeklerin ayrı seyahat ettikleri yönünde bir açıklaması olduğu hatırlatılan Bakan Suat Kılıç şöyle konuştu: “Geçen yıl yaz aylarında 200 bin gencimizi programlara aldık. Bu yıl 500 bin hedef, önümüzdeki yaz 1 milyon. Ya 3-5 bin kişiyle bu işi sınırlandıracaksınız ve karma yapacaksınız, ya da hedefleriniz milyonluksa, güvenliklerini sağlamak üzere tekin ve emniyetli bir şekilde ailelerin emanet ettiği gençleri, aynı şekilde ağırlayabilmek ve beklentilerine cevap verebilmek üzere bir program yapılacaksa ve sayı milyonlara ulaşacaksa da bu tür önlemler almak kaçınılmaz. Bizim yaptığımız tamamen kendi güvenliğimizi ve çocuklarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirdir. Yılın 52 haftası var, bizim programlar 1 hafta devam ediyor. Bu işten rahatsız olanlar varsa kalan 51 hafta, herkesin dilediği gibi geçirebileceği ve kullanabileceği bir 51 haftadır. Yılın bir haftasında biz programlarımızı bu şekilde açıyoruz. Arzu eden katılır, arzu etmeyen katılmaz. Benim gördüğüm kadarıyla kızlarımızın bu işten bir rahatsızlığı yok. Çünkü yüzde 30 olan katılım oranları yüzde 51'e ulaştı 2012 yaz aylarında.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1123449112344917

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karma Yurt,Bekaret. - Clear

  Karma yurt örneğini,karma vagonla kıyaslamak,akıllara seza olsa gerek.Ayrı odalar ABD'de bile neden varmış peki? Neden aynı odalar karmalaştırılamamış? Bu durum sizin çağdaş eşitlik(!) ve sınırsız özgürlük anlayışınıza bile sınır getirmiyormu? Oda duvarları bir nevi sınır olmuyor mu? Efendim bekaretin Türkiye'deki önemi eleştiriliyor.Tamam bence de künt ve anlamsız bir öge...Zira bunu önemseyenlerin gün gelip de dullara nasıl vurgun olabildiğini kimse göz ardı edemez.Tamam da,bir şeye kulp takılırken,o konuda pür-ü pak olmak gerekir.ABD'de TV reklamlarıyla bekaretlerini açık artırmaya sunup milyonlarca dolar fiyat belirleyenlere ne demeli? Bu talep patlaması nereden geliyor? Süper ahlaktan mı? Her şey bir tarafa,kendi ailesinde,kendi evinde,kız kardeşiyle aynı yatak odasını paylaşan erkek kardeş var mı? Üstelik -ensest olmadıkça- hepsinden daha garantili olduğu halde,bunu yapan var mı? Yoksa ayrı odalarda mı kalınıyor? Neden acaba? Şimdi sorunun farklı boyutuna gelelim.Evinize gelen bir bayan misafir ile ailenizin hangi ergin erkeğine aynı yatak odası paylaştırılıyor,bunu hanginiz yapıyor? Hangi nedenle olursa olsun,kendi yapmadığınız ya da yapamadığınız bir şeyi,neden başkasından yapmasını bekliyorsunuz? Başkası da aynı sizin gibi yaptığında,bundan neden rahatsız oluyorsunuz?

  Karma - Buffalo Bill

  Amerika'daki universite yillarimda karma bir yurtta kaldim. Kizlar erkekler ayni odalarda degildi ama ayni koridorlari, ayni mutfagi, ayni camasirhaneyi kullanirdi. Sadece benim kaldigim surede degil, universite tarihinde tecavuz vakasi yok kaldigim yurtta. Genclerin birbiriyle kaynasabildigi rahat ve ozgur bir ortamda kimse tecavuze yeltenmez, cunku gerek yoktur. Ama ben bakani anliyorum, onun derdi tecavuzle degil cinsel iliskiyle. Erkek yapinca "kocum benim" denen, kiz yapinca o... denen bir ulke Turkiye. Bekaretin namus gostergesi oldugu bir ulke. Bunlar degismeden treni degistirmissiniz pek bisey farketmez.

  Ecevit Tecrübesi.. - evetisyan06

  Kimler hatırlar bilmiyorum Ecevit döneminde yetiştirme yurtlarını daha çağdaş yapacaz diye İzmirde bir pilot uygulama yapılmıştı: Kız ve erkeklerin karışık kaldığı evler hayata geçirildi. Sonra taciz ve tecavüz vakaları yaşandı ve sessizce kapatıldı oralar. Peki neden yaşandı? O gençler veya çocuklar çok kötü, çok ahlaksız da bunun için mi? Elbette hayır. 1- İnsanın tabiatında bu olduğuna göre kızlar ve erkekler arasında bir yakınlaşma öyle ya da böyle olabilir. BU bazen karşılıklı olur bazen de karşılıksız. karışılıksız olduğunda da herkes bunu aynı olgunlukla karşılamaz bazısı tutup zorla bir şeyler yapmaya kalkar. ( ki 15 yaşındaki çocuklar gönüllü de olsa bu bizim aile yapımızda, kültürümüz de yine problemdir hesabı sorulur. ) 2- 14-18 yaş arası insanın en aklı havada olduğu çağdır hepimiz geçtik o çağlardan. Eylenminin sonuçlarını daha az kestirebilir kendi zararına olan işlere daha kolay girişir. Bu yüzden onların hata apması muhtemel yerlerde büyüklerin, sorumluların bunları asgariye indirecek kurallar getirmeleri, tedbirler almaları sorumluluklarının ve büyük olmalarının gereğidir. Yoksa bir yaz kampından 1-2 tane şikayet, taciz, veya hamilelik haberi çıksa ertesi yıl aileler çocuklarını kampa göndermez. Ecevit gibi sessiz sedasız uygulaaya son vermek zorunda kalırsınız.

  Tedbirden İyi Akıl Yoktur.. - evetisyan06

  Eskilerin güzel bir sözüdür: Tedbirden iyi akıl yoktur. Misalen hepiniz evden çıkarken kapınızı kilitliyorsunuz, neden? Toplumda yüzde kaç oranında hırsız var ki kapınızı kilitliyorsunz? Sizin bakış açınıza göre bakanın niyeti bozuk olduğundan gençler hakkında kötü düşünüyor ya aynı mantığa göre siz de hırsız olduğunuzdan herkesi hırsız sandığınız için mi kapılarınızı kilitiyorsunuz? Yoksa eve hırsız girme olasılığı binde birdir ( gerçekten öyledir ben ankarada yıllardır kapımı kilitlemeden yaşıyorum, kapım bozuk içerden de dışardan da açılıyor rahatlıkla henüz bir hırsızlık vakası yaşamadım ) ama ben tedbirimi alayım diye mi kilitliyorsunuz? Binde bir kötü ihtiale karşı tedbir almak size makul gelirken neden bakanın kötü bir ihtimale karşı tedbir alması makul olmuyor? Neticede o çocukların ailesine karşı bakanlık sorumlu. Bakan tedbirini alır yapacak olanı kimse engelleyemez zaten ama kimse diyemez ki bakana "sen tedbir almadın" Kötü bir olayda gelip burada yine eleştireceksiniz hanginiz aileye karşı sorumlusunuz, hesap vereceksiniz? Hiçbiriniz. O yüzden hariçten gazel okumayın. Gerçekten samimi iseniz bu gece kapılarınızı kilitlemeyin insanlar hakkında kötü düşünmeyi bırakın herkes hırsız değil ya!

  tren, vagon, yatak, AKP - arcesp

  tren,vagon ve yatak benim aklıma uzun yol getirir, işin içine AKP de katılınca işin rengi değişiverir; akla zina ve fuhuş geliverir ! Bu işte sapkınlık vagonda mıdır? AKP zihniyetinde mi ?

  e o zaman eskisine istemeyen binmeseydi - retrosaurus

  devir degisti diyorsunuz degil mi? sizin de eskilerden bir farkiniz yok. bildigimi yaparim isteyen gelir istemeyen gelmez. o zaman bu devir geriye donerse o zaman aglamayin haci. sorun sizde degil zaten sizi demorasi havarisi gorenlerde ve/veya gostermeye calisanlarda. ama boyle durumlarda takke dusuyor kel gorunuyor.ibn battuta dunyayi gezerken (1300'lu yillar) turk bir aile ile karsilasir. kadinin soz hakkindan saskinliga dusup yanindaki erkegi kadinin hizmetkari zanneder. oysa adam kadinin kocasidir. 1300lu yillardaki konar gocer insanlar kadar acik kafali olamamak'ta size nasip olmustur. yukarida yazdigimi da vay turk milliyetcisi, irkci falan diye okuyacak olanlara simdiden soyleyeyim yukaridaki alinti ingilizce wikipedide ki Rihla ozetinden. ben soylemiyorum ibn battuta yazmis, kendisi fasli olur. az okuyun da zihniniz acilsin...

  Birlikte ve beraber! - _Bezza_

  Biz millet olarak nasil bu kadar uc dusuncelere sahibiz, hicbir zaman anlayamiyorum. Bana gore 'haremlik selamlik' olayi bu durumda ve bakan Suat Kilic'in soylediklerine gore, resmen karisik halde gencler seyahat ederlerse baslarina birsey gelecekmis gibi bir aciklama bu. Grup'taki erkekler sanki kiz gruba bir tehlikemis gibi muamele goruyor. Buna pozitif ayrimcilik denir! Gerci pozifitligini sayet goremiyorum, grubun butun erkekleri bir tehdit olarak gorulmesinin neresi pozitif ki? Ayrica, eger bu kizlari rahat ettirmek ve kendilerini utanc hissinden rahatsizligi onlemek icinse, bilhasla bu gencleri tamamiyle beraber ve ayrilmadan seyahat etmeleri daha dogru olmaz mi? Insanlari birbirinden ayirdigimiz surece bir arada ve birlikte yasamayi nasil ogrenecegiz? Gruplastikca otekilesme oluyor, bundan sonderece rahatsizim!