Bakan Kılıç'tan derbi açıklaması

Bakan Kılıç'tan derbi açıklaması
Bakan Kılıç'tan derbi açıklaması
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş - Galatasaray derbisinde yaşananlar hakkında bir açıklama yayınladı.

Bakan Kılıç, TFF'ye yaptığı ziyaret sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Derbide yaşananların üzücü ve düşündürücü olduğunu söyleyen Suat Kılıç, "Devletin adli makamları tüm detayları inceliyor. Görüntülerde tespit edilen, sahaya giren, özel güvenliklere ve polise saldıranların hepsi tek tek tespit edilerek hakim önüne çıkartılacak. 6222 sayılı yasa bilindiği gibi men ve para cezaları içeriyor. Bu cezaların yanı sıra hapis cezaları getirilebilir mi? Bununla ilgili diğer ülkelerdeki kanunları inceler ve gereğini yaparız. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti her zaman hukukun üstünlüğüne uygun davranmıştır. Biz UEFA ve FIFA'nın tüm kanunlarını uygulamak için gereken düzenlemeleri yaptık ve yaparız" dedi.

Olayların sadece bir grup ya da camiaya mal edilmemesi gerektiğini söyleyen Bakan, "Bu olaylar bilinçli ve planlı mı yapıldı? Birileri bir futbol müsabakasını bilerek mi oynanamaz hale getirdi? Bunların hepsini araştırıyoruz. Eğer böyle bir organizasyon varsa bu da gizli kalmaz ve açığa çıkar. Bu yaşananları bir kişi, camia ya da gruba mal etmemek gerek. İnanıyorum ki o gün statta yer alan 70 bin kişinin çoğunluğu bu olaylar nedeniyle son derece üzgündür" ifadelerini kullandı.

Kılıç ayrıca Olimpiyat Stadı'na biletsiz taraftar girdiğini, stadın ilk güvenlik bölümünde 10 kapının kırıldığını ve stadın 6 gişesinin de kırıldığını açıkladı.

TurkFutbol.Com