Bakan Nabi Avcı'dan Şubat ataması kontenjan açıklaması

Bakan Nabi Avcı'dan Şubat ataması kontenjan açıklaması
Bakan Nabi Avcı'dan Şubat ataması kontenjan açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün katıldığı programda yaptığı öğretmen atamaları ile ilgili konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dün20.45'te  TRT Haber 'in konuğu oldu. TRT Haber kanalında başlayan Haber Odası programının ana konusu öğretmen atamaları oldu. Başta öğretmen atamaları olmak üzere eğitim ile ilgili soruları cevaplayan Avcı, şubatta 10 bin öğretmenden fazla atama olacağını da sözlerine ekledi.

Sunucunun ''Şubat'ta 40 bin öğretmen ataması yapılacak mı yapılmayacak mı?''  sorusuna bu konunun yasa konusu olduğunu, bakanlığın ne kadar öğretmen ataması yapacağına kendisinin karar vermediğini, yasa ile ihdas ve daha sonra ihdas edilen kadronun bir kısmı veya tamamı için Maliye Bakanlığı'nın ayrıca izin vermesi gerektiğini belirten bakan Avcı, konunun sadece bakanlığı ilgilendirmediğini dile getirdi.

2016 KPSS'ye girecek adayları da belirten Avcı, bakanlığa şubatta eldeki bütün kadroların kullanılmamasını isteyen öğretmen adaylarının başvurduğunu, ulaştığını hatırlatan Avcı, 2016 KPSS'ye giren adaylar için de kontenjan ayrılması gerektiğini vurguladı.  ''Kullanım izni verilecek kadronun bir kısmını şubatta bir kısmını da ağustosta yani yeni KPSS'ye girecek arkadaşlar için kullanmak zorundayız'' açıklaması yapan Avcı, 2016 yılında MEB'e ihdas edilen kadronun şu anda belli olmadığını belirtti. Bakan Avcı, 2016'da alınacak kadro sayısı hakkında şubat-ağustosu kastederek ikiye mi bölünecek diye soran sunucuya ''aşağı yukarı'' cevabını verdi.

''Ben çok çalışmıştım ama giremedim''

Bakan Avcı, sınırda kalan öğretmen adaylarının şubat ayında yapılacak atamada atanacağını belirterek ''Ben çok çalışmıştım ama giremedim diyen arkadaşlarımızın çok büyük bir bölümünün atanacağını düşünüyorum'' açıklamasında bulundu. Avcı, Şubat ve Ağustos dönemlerinde yapılacak atamaların hem 2015 KPSS'ye girmiş puan almış ve bekleyen adaylar için hem de 2016 KPSS'ye hazırlanan adaylar için orantılı ve adil olacağına değindi.