Bakan Nimet Çubukçu açıkladı: 18 sığınma evi daha açılacak

Hürriyet gazetesi, Çağdaş Eğitim Vakfı ve İstanbul Valiliği'nin birlikte yürüttüğü 'Aile İçi Şiddete Son Kampanyası'nın üçüncü yılında düzenlenen, uluslararası konferansta aile içi şiddette medyanın etkisi tartışıldı.

İSTANBUL - Hürriyet gazetesi, Çağdaş Eğitim Vakfı ve İstanbul Valiliği'nin birlikte yürüttüğü 'Aile İçi Şiddete Son Kampanyası'nın üçüncü yılında düzenlenen, uluslararası konferansta aile içi şiddette medyanın etkisi tartışıldı. Gazeteciler, bu kez çuvaldızı kendilerine batırdı.
'Aile İçi Şiddete Son Konferansı 2007' dün Bahçeşehir Üniversitesi'nde başladı.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, medyadan kadın sorunları meselesine biraz daha hassasiyetle eğilmelerini isteyerek, "Şiddetin ortadan kaldırılması için asıl eğitilmesi gereken erkekler. Çünkü şiddeti uygulayan erkekler, tedavi olması, utanması, caydırılması ve eğitilmesi gereken erkekler" dedi. Çubukçu, var olan 38 sığınma-evine 18 tane daha ekleneceğini söyledi.
Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, 'Aile içi Şiddete Son Kampanyası'na 2004'te başladıklarını belirterek, "Amacımız farkındalık yaratmaktı. O gün radikal bir şey yaptığımızı zannediyorduk. Ama bugün ne kadar doğal bir şey yaptığımızı görüyoruz" dedi.
Cinsiyet ayrımcılığı eleştirisi
Milliyet Gazetesi Yayın Danışmanı Nurcan Akad da haberlerdeki cinsiyet ayrımcılığını eleştirdi. Akad, şunları söyledi: "Fuhuş operasyonu haberlerinde yakalanan, gözleri kapanan kadınlar görürüz. Bunu yapan sadece kadın mı? Hiç o kadınlarla birlikte olan erkekleri görmeyiz. Onlar adliyeye arka kapıdan girer, kadınlar herkesin gözü önünden sokulur."