Bakan Ömer Dinçer kot işçilerinin çığlığını duydu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kot işçileri temsilcilerini yarın görüşmeye çağırdı.İSMAİL SAYMAZ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kot kumlama işçilerinin çığlığını duydu ve silikozis hastalarının oluşturduğu Kot Kumlama İşçileriyle Dayanışma Komitesi’ni görüşmeye çağırdı. Komite, yarınki görüşmede, silikozis hastalığını raporla belgeleyenlerin sosyal güvenlik kapsamında sayılmasını, yargıya başvurmak isteyen hastalar için yargı harçlarının kaldırılmasını, tüm hastalara ulaşabilmek için genel bir çağrı yapılmasını talep edecek.

Üç talep
Bakan Dinçer’in sekreterliği dün Kot Kumlama İşçileriyle Dayanışma Komitesi sözcüsü Abdulhalim Demir’i arayıp, yarın saat 12.30 için randevu verdi. Kendisi de silikozis hastası olan Demir, aslında aylar önce Dinçer’den randevu istediklerini, fakat İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer’le Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürü İbrahim Ulaş’a yönlendirildiklerini anımsattı. Bu görüşmelerin olumlu geçtiğini kaydeden Demir, aynı talepleri yarın da Dinçer’e dillendireceklerini belirtti.
Komite üyeleri Dinçer’den hastalığını raporlandıran tüm işçilerin sosyal güvenlik kapsamına alınmasını, Adalet Bakanlığı’nın silikozis hastalarını açtıkları davalarda mahkeme giderlerinden muaf tutmasını, denetim görevlerinin aksatılmamasını, tüm hastalara ulaşabilmek için genel bir çağrı yapılmasını talep edecek.

Beş kişilik komite
Görüşmeye gidecek komite şu isimlerden oluşuyor: İşçiler adına Demir ve İbrahim Kaya, silikozisi saptayan ilk kişi olan Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, işçilerin avukatı Tanzer Güven ve komite üyelerinden Yeşim Yasin.